Zahraničí

Finsko chce do NATO, Rusko mu odpojilo proud. Údajně kvůli problémům s platbou

Finsko chce do NATO, Rusko mu odpojilo proud. Údajně kvůli problémům s platbou
Energie Zdroj: TV Nova

Ruský dodavatel energie RAO Nordic oznámil, že od soboty pozastaví dodávky elektřiny do Finska. Jako důvod společnost uvedla problémy s platbami.

Rusko pohrozilo odvetou Finsku poté, co země oznámila plán připojit se k NATO. Společnost RAO Nordic však uvedla, že pozastavení dodávek elektřiny nemá s tímto rozhodnutím nic společného.

Důvodem má být skutečnost, že firma údajně nedostala zaplaceno za předchozí dodávky, píše portál BBC. "Tato situace je výjimečná a stala se poprvé za více než 20 let naší obchodní historie," informoval podnik.

Související obsah

Podle finského provozovatele sítě však Rusko poskytuje pouze malé procento elektřiny v zemi, což by mělo jít snadno nahradit alternativními zdroji.

"Nedostatečný dovoz elektřiny z Ruska bude kompenzován dovozem většího množství elektřiny ze Švédska a větší výrobou elektřiny ve Finsku," citoval portál Politico Reimu Päivinena, ředitele firmy Fingrid, která funguje jako provozovatel sítě.

Na konci dubna Rusko přerušilo dodávky plynu do Bulharska a Polska poté, co země odmítly přistoupit na požadavek platit v rublech.

Evropské země diskutovaly o konci ruského plynu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz