Domácí

Komunisté si volili nové vedení. Kateřina Konečná obhájila post předsedkyně

Komunisté si volili nové vedení. Kateřina Konečná obhájila post předsedkyně
Kateřina Konečná na sjezdu KSČM Zdroj: S povolením KSČM

Na dvoudenním XI. sjezdu v Brně si v sobotu zvolila KSČM nové vedení. Současná předsedkyně Kateřina Konečná svůj post obhájila. Její vyzyvatelé, mezi nimiž byl i místopředseda Milan Krajča nebo komunistický kandidát na prezidenta Josef Skála, své kandidatury nakonec stáhli.

Dvoudenní sjezd v Brně zahájili v sobotu komunisté. Hlavním bodem programu byla volba nového předsedy KSČM. Komunistům se v posledních letech nedařilo získávat voliče. Strana v říjnových volbách vypadla z Poslanecké sněmovny, když u parlamentních voleb obdržela pouze 3,64 procenta hlasů.

Post předsedkyně strany obhájila europoslankyně Kateřina Konečná. Ta v úvodním projevu kritizovala především vládní koalici. "Zdvojnásobili cenu jízdného. Tvrdí, že na boj s drahými energiemi nejsou peníze, ale přitom všichni jednotně vystoupili s tím, že hodlají za desítky miliard nakoupit zbraně," uvedla na sjezdu Konečná.

Související obsah

Kromě Konečné na pozici předsedy kandidoval také místopředseda strany Milan Krajča. O křeslo měl zájem i dlouholetý člen strany Josef Skála, kterého si komunisté vybrali jako svého kandidáta na prezidenta v nadcházejících prezidentských volbách. Oba dva se ale nakonec rozhodli z boje o pozici předsedy odstoupit.

Skála o své kandidatuře na prezidenta promluvil i na sjezdu. Označil ji za kandidaturu za české vlastence. "Musíme vykonat vše pro obnovu naší země, a to v ekologickém i politickém smyslu," řekl Skála.

Oznámil také vznik iniciativy PRAK, která má podle něj bojovat proti trestní odpovědnosti za "jiné názory". Těmi má být schvalování či ospravedlňování ruské invaze na Ukrajinu. Podle Skály má iniciativa podporu několika osobností veřejného života, intelektuálů i signatářů Charty 77.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz