Domácí

České prase už jenom v zoo. Chovatelé hrozí, že skončí. Maso by tak zmizelo i z jídelníčku

České prase už jenom v zoo. Chovatelé hrozí, že skončí. Maso by tak zmizelo i z jídelníčku
Prase domácí, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

V Česku ubývá prasat. Od roku 1993 se počet prasat, která chovají čeští farmáři, snížil o více než tři miliony kusů. Mohou za to především nízké výkupní ceny živých prasat. Farmářům se totiž nevyplácí prasata chovat. Může se tak snadno stát, že prasata zmizí nejen z českých farem, ale i jídelníčků.

V České republice letos farmáři chovají 1 432 824 kusů prasat. Podle informací Agrární komory ČR je to nejnižší číslo od začátku sledování v roce 1921. Jen oproti loňsku to je snížení o více než 85 tisíc zvířat.

Na vině je především nízká výkupní cena vepřového masa, kvůli které se farmářům nevyplatí prasata chovat. Z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v prvním čtvrtletí zemědělci dostali za kilogram živé hmotnosti vepřového masa v průměru 25,59 koruny. Pro srovnání – u kuřat za kilogram živé váhy utržili 23,66 koruny a za kilo hovězího 51,58 koruny.

Související obsah

Výkupní ceny vepřového se navzdory inflaci a nákladům drží na historických minimech. Oproti loňsku se cena zvedla jen o 1,1 procenta, uvádí Agrární komora. V obchodech je ale situace odlišná. Tam totiž vepřové maso zdražuje i o čtvrtinu.

"Mohou za to i sankce. Dováží se méně masa, a to i od tradičních dodavatelských zemí, jako je například Španělsko. Maso z Česka i ze zahraničí tak zdražuje srovnatelně," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

"Říkáme to neradi, ale zemědělci se s velkou pravděpodobností začnou přeorientovávat na jiný druh podnikání. A na české prase se jednou budeme chodit koukat tak nanejvýš do zoo," varovala Agrární komora.

Česku hrozí, že brzy o vepřové přijde úplně. I když podle Kovandy mohou ceny v obchodech zvednout výkupní ceny, což by potěšilo farmáře, neustále klesající počet chovaných prasat moc důvodů k optimismu nedává. 

Související obsah

Farmáři, kteří nejsou spokojeni s cenami vepřového, mají na výběr z několika možností. Buď mohou svůj podnik ukončit a přeorientovat se na jiný druh masa, nebo začít vyvážet do zahraničí. Té třetí možnosti ale Kovanda příliš mnoho nadějí nedává. "Navázat obchodní kontakty v zahraničí není snadné. Spíše si myslím, že se přeorientují," očekává ekonom.

Přeorientovat se budou muset i zákazníci v obchodech. Pokud se totiž situace nezmění, je dost dobře možné, že čeští farmáři přestanou prasata chovat úplně. Češi si pak budou muset zvyknout na to, že na svých talířích budou mít mnohem častěji jiné druhy masa. Typický český čuník se tedy může stát ohroženým druhem, kterého uvidíme leda v zoo.

Počty chovaných prasat v Česku

Rok Počet prasat
1993 4 598 821 ks
2000 3 687 967 ks
2010 1 909 232 ks
2020 1 499 307 ks
2021 1 518 402 ks
2022 1 432 824 ks
Zdroj: Agrární komora České republiky

V prosinci minulého roku odchytili strážníci v Brně neobvyklý úlovek. Volně tam pobíhalo prase:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz