Domácí

V Terezíně se konala pieta. Od osvobození koncentračního tábora uplynulo 77 let

Stovky lidí uctily dnes dopoledne v Terezíně památku obětí nacistického režimu během druhé světové války. Tradiční tryzny a kladení věnců se účastnili i někteří vládní představitelé a členové židovské obce, přišli ale i pamětníci, kteří přežili holocaust.

Letošní vzpomínka na oběti nacistické perzekuce při příležitosti 77. výročí osvobození se nesla v obzvláště svátečním duchu. V předchozích dvou letech se totiž kvůli pandemii uskutečnila v menším měřítku a se zpožděním. Paleta hostů tak v neděli byla velmi pestrá. Z Izraele dorazila například přeživší holocaustu Hana Sternlichtová. Do Terezína se dostala, když jí bylo dvanáct.

"Když vpadli Němci do Československa, naše dětství skončilo. Tři roky potom jsme byly v Terezíně. Terezín a Osvětím, Mauthausen. A ta cesta do Mauthausenu byla vůbec nejhorší," vzpomínala Hana Sternlichtová.

Související obsah

Uctít památku sem dnes dorazil například i premiér Petr Fiala (ODS) nebo předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Kdo naopak mezi hosty chyběl byli představitelé Ruska a Běloruska, a to kvůli invazi na Ukrajinu.

"Je potřeba si připomenout zlo, které přináší totalitní ideologie. Dnes myslíme na ty, kteří trpěli za druhé světové války. Stejně tak myslíme na ty, kteří trpí na Ukrajině v důsledku ruské agrese," řekl Fiala.

"Je naší povinností a odpovědností znovu varovat a připomínat fakta a skutečnosti a to obzvlášť v současné době, kdy se znovu lži stávají nebezpečnou válečnou zbraní," řekl ve svém proslovu Vystrčil.

Související obsah

Dorazily i stovky lidí, kteří si vyrazili na výlet a prohlédli si malou pevnost. Terezínem za druhé světové války prošlo na 155 tisíc Židů. Někteří z nich našli smrt právě tady v celách malé pevnosti. Většina ale byla přesunuta do jiných koncentračních a vyhlazovacích táborů. Na 118 tisíc Židů, kteří do Terezína odjeli, se domů nikdy nevrátilo.

jal, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz