Počasí

Extrémní vedra a sucho. Meteorologové varují před úderem La Niñy. MAPA

Léto klepe na dveře, teploty v Česku už atakují tropických 30 stupňů Celsia. A podle meteorologů Evropu čekají ještě extrémnější vedra a nepříjemné sucho. Způsobí je La Niña, klimatický jev v Tichém oceánu, který dopadá na počasí celé severní polokoule.

Letošní léto v Evropě bude pod silným vlivem tichomořského klimatického jevu La Niña. Teploty hnal i v Česku do závratných výšin už před rokem a letos tomu nemá být jinak. Jsou o tom přesvědčení meteorologové z odborného portálu Severe Weather

Z dlouhodobých modelů vyplývá, že La Niña nejvíc ovlivní části západní, jižní a střední Evropy. Největší výkyvy se očekávají na západě Slovenska, ve středu Maďarska a na severu Srbska. Tam budou teploty o více než dva stupně nad průměrem, v Česku mezi jedním až dvěma stupni.

Související obsah

"Když se detailně podíváme na Evropu, napříč světadílem už teď vidíme o mnoho vyšší teploty oproti normálu," uvedli experti. "Výjimkou jsou severní evropské regiony, které budou spíše pod vlivem nízkotlakého systému a západního proudění," doplnili.

Léto 2022 v Evropě - dlouhodobý model Zdroj: Copernicus Climate Change Service

​V uplynulých dnech se teploty v Česku vyšplhaly k tropickým 30 stupňům. V úterý a ve středu klesnou na 18 až 23 stupňů a ve čtvrtek v Čechách stoupnou na 27 stupňů. Ve zbytku republiky bude mezi 19 až 23 stupni.

Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). "Výběžek vyššího tlaku vzduchu zeslábne a počasí u nás začne ovlivňovat mělká brázda nižšího tlaku vzduchu. Ve středu se nad střední Evropu přesune z jižní Skandinávie tlaková výše a po její zadní straně k nám začne proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu," vysvětlili meteorologové.

Související obsah

Letní vedra se vrátí v pátek, bude od 26 do 30 stupňů. Od soboty do pondělí se pak nejvyšší denní teploty budou pohybovat mezi 25 až 30 stupni, postupně ale klesnou na 16 až 21 stupňů.

Podívejte se na předpověď počasí na úterý 17. května:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz