Domácí

Potřebujeme důstojnou hlavu státu, říká Fiala. Vyjádřil se k případné kandidatuře

Získal velkou důvěru lidí při podzimních parlamentních volbách, až na Hrad se ale současný premiér a šéf ODS Petr Fiala nechystá. Své místo prý vidí právě tam, kam si ho Češi zvolili. K případné kandidatuře na prezidenta se vyjádřil v rámci jeho pořadu Otázky a odpovědi předsedy vlády Petra Fialy z Kramářovy vily.

Funkční období prezidenta Miloše Zemana brzy skončí. Stále častěji se tak objevují nová jména jeho potenciálních nástupců. Očekává se, že svou kandidaturu za několik měsíců oznámí také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho nástupce Petr Fiala prý podobné ambice nemá.

"To určitě ne. Mám spoustu práce v té funkci, kterou teď vykonávám. Já jsem dostal velkou důvěru lidí při volbách. Myslím, že máme spoustu práce. Ta práce je před námi a já ji chci ve prospěch České republiky dělat. A mohu všechny ujistit – nepochybně koalice SPOLU najde nebo podpoří nějakého kvalitního kandidáta, protože potřebujeme mít důstojnou hlavu státu," odpovídá ve videu Fiala na otázku, jestli má zájem kandidovat na prezidenta.

Související obsah

​​Zbytek nového dílu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily věnuje zejména čerstvě spuštěnému vládnímu webu destnikprotidrahote.cz, který má Čechům pomoci proti zdražování. "Ukazujeme i kroky pro konkrétní sociální skupiny. Může si tam najít senior, co se ho týká, rodina s dětmi," vysvětluje a dodává, že občané na stránkách mohou mimo jiné zjistit třeba i to, jak postupovat při narůstajících cenách pohonných hmot.

​Vláda plánuje z prostředků státu mezi občany rozdělit navíc téměř 100 miliard korun. "Dobře chápeme, že obrovský nárůst cen, který je do velké míry způsoben zadlužováním státu předchozí vládou a ruským útokem na Ukrajinu, je pro všechny obrovskou zátěží. Proto jsme schválili celou řadu cílených opatření, která vám pomůžou drahotu zvládnout," mohou se lidé dočíst na webových stránkách.

Druhé funkční období prezidenta Miloše Zemana skončí 8. března příštího roku. Do té doby už bude zvolený nový prezident, který po Zemanovi převezme úřad. Největšími favority volby jsou bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) či generál ve výslužbě Petr Pavel. Ani jeden ale ještě kandidaturu oficiálně neoznámil. Mezi další uchazeče patří například Pavel Fischer, Danuše Nerudová či Tomáš Březina. Do boje o Hrad se chce pustit také šéf odborářů Josef Středula, kterého ke kandidatuře vyzvala současná hlava státu osobně. Oznámil to začátkem května.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz