Počasí

VÝSTRAHA: Česko zasáhnou bouřky, kroupy a silné nárazy větru

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami v Čechách. Doprovázet je mohou intenzivní srážky, silný vítr a kroupy. Přívalový déšť může zatopit sklepy a rozvodnit malé vodní toky. V některých lokalitách také stále hrozí nebezpečí požárů.

​Meteorologové vydali žlutou výstrahu před silnými bouřkami. Platí od pondělí od 17:00 do úterní půlnoci. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek, které mohou být doprovázené především intenzivními srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm, v menší míře kroupami do 2 cm a nárazy větru 20 m/s (cca 70 km/h)," uvádí meteorologové. 

ČHMÚ lokálně očekává přívalový déšť, který může způsobit ojedinělé rozvodnění malých toků, zatopení podchodů, podjezdů a sklepů. Nárazy větru by mohly polámat větve stromů. "Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," doporučují meteorologové.

Související obsah

​Při řízení auta v bouřce by pak řidiči měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Aktuální situaci ohledně bouřek můžete sledovat na meteorologickém radaru na webových stránkách ČHMÚ. 

Výstraha platí pro tyto oblasti České republiky: Praha, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Neratovice, Příbram, Rakovník, Sedlčany, Slaný), Jihočeský kraj (Blatná, Český Krumlov, Milevsko, Písek, Prachatice, Strakonice, Vimperk, Vodňany), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj a pro Ústecký kraj (Bílina, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec).

Lokality, kde hrozí bouřka. Zdroj: ČHMÚ

​Nebezpečí požárů

V některých částech České republiky kvůli suchu stále hrozí nebezpečí vzniku a šíření požárů. Výstraha platí od pondělí od 11:19 do úterní půlnoci. 

Meteorologové varují před rozděláváním ohně v přírodě, zejména v lesích, před vypalováním trávy, odhazováním cigaretových nedopalků, používáním přenosných vařičů a dalšími zdroji otevřeného ohně.

Související obsah

​​"Doporučujeme řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou," stojí ve výstraze ČHMÚ.

Výstraha před požáry platí pro tyto oblasti Česka: Praha, Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Říčany, Slaný), Plzeňský kraj (Kralovice, Nýřany, Plzeň, Rokycany), Karlovarský kraj (Karlovy Vary, Kraslice, Ostrov), Ústecký kraj, Liberecký kraj (Česká Lípa, Nový Bor), Královéhradecký kraj (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nová Paka, Nový Bydžov) a pro Pardubický kraj (Holice, Chrudim, Pardubice, Přelouč).

V těchto lokalitách hrozí požáry:

Výstraha před požárem. Zdroj: ČHMÚ

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz