Zahraničí

Smutné chvíle pro hudbu. Zemřel jeden z největších ženských hlasů světa

Smutné chvíle pro hudbu. Zemřel jeden z největších ženských hlasů světa
Teresa Berganzová Zdroj: Profimedia

Ve věku 89 let zemřela v pátek španělská mezosopranistka Teresa Berganzová. Pěvkyně se proslavila svými rolemi v operách Rossiniho, Mozarta i Bizeta. Na nejvýznamnějších světových scénách vystupovala už od 50. let.

Jedna z nejznámějších a nejlepších operních zpěvaček zemřela v pátek ve věku 89 let. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na rodinu.

"Celý život zasvětila opeře. Byla jedním z největších ženských hlasů celého světa," napsal na twitteru španělský premiér Pedro Sánchez. "Její hlas, elegance a umění budou vždy s námi," dodal.

Berganzová debutovala už v roce 1957 v Mozartově opeře Cosi fan tutte. O rok později už hrála ve Spojených státech. Za svůj život vystoupila ve Vídni, Miláně, Paříži, Londýně, New Yorku, Chicagu i San Franciscu. "Zpívá přesně to, co je napsáno, v dokonalé výšce a přesném rytmu," napsal o ní po vystoupení v roce 1969 recenzent deníku New York Times.

Související obsah

Kromě Mozarta hrála i v operách Rossiniho či Bizeta. Nejvíce se proslavila svou rolí v Bizetově opeře Carmen.

Berganzová byla první ženou, která absolvovala Královskou akademii umění ve Španělsku. V roce 2005 obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz