Domácí

Ministerstvo plánuje přispívat lidem na energie. Připravuje energetický tarif

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje zvláštní energetický tarif, který má pomoci domácnostem s cenami energií. Ministr Jozef Síkela (za STAN) to řekl na pondělní tiskové konferenci. Zároveň představil kroky vlády k zajištění energetické bezpečnosti země.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také připravuje pomoc pro domácnosti. Pracuje tedy na zvláštním energetickém tarifu. "Vysoké ceny se dotýkají všech a dopadají negativně nejen na nejchudší, ale i střední třídu," poznamenal Síkela.

"Snížíme do určité výše spotřeby cenu energií," uvedl ministr. "Nad tuto hranici budou domácnosti platit klasickou tržní cenu," doplnil. 

Domácnostem by tedy stát přispíval jen do určité výše spotřeby. "K vyhřívání bazénu to nebude určené," řekl. Pro domácnosti má být podle něj tarif administrativně jednoduchý. Další podrobnosti ale odmítl na tiskové konferenci sdělit. Schválit jej totiž podle něj nejdřív musí vláda a Poslanecká sněmovna.

Závislost na ruských energiích

Česko je podle Síkely závislé na dodávkách ruských energií. Představil proto na pondělní tiskové konferenci kroky, které vláda podnikne, aby zabránila nedostatku plynu. 

Vláda například naplňuje zásobníky. Ty jsou podle Síkely momentálně plné ze 40 procent. "Přes všechny problémy s dodávkami plynu do některých zemí jsou dodávky plynulé bez jakýchkoliv problémů," řekl v pondělí. "Tempo růstu zásob patří k nejvyšším v Evropě," dodal.

Vláda se také chystá zavést post státního obchodníka s energiemi. "Primárně ho chceme používat pro nákup plynu, možná časem i v dalších energiích," avizoval v pondělí Síkela. "Bude mít možnost napřímo jednat se zahraničními producenty plynu a nakupovat od nich za výhodnější ceny. Plyn by se měl primárně nakupovat pro státní potřeby," vysvětlil. "Stát díky tomuto opatření bude mít přímý vliv na energetickou bezpečnost země," myslí si ministr. 

Související obsah

Vláda chce podle Síkely podpořit obchodníky v naplňování zásobníků. "Na konci dubna jsem vydal opatření, kterým jim na jedné straně pomáháme, ale zároveň zajišťujeme i vliv státu nad tím, jak budou obchodníci s tímto plynem nakládat," sdělil. 

Stát momentálně obchodníkům podle ministra kompenzuje rozdíl mezi současnou cenou a případnými nižšími zimními cenami. "Zároveň jim dá určitý poplatek za to, že budou omezeni v dispozici, jak s tím plynem mohou nakládat," prohlásil. 

Související obsah

Zároveň ministerstvo připravilo nové zákonné opatření. "Nastaví jasná pravidla pro využívání kapacit zásobníků a zavede takzvaný režim 'use it, or lose it', tedy využij kapacitu, nebo o ni přijdeš," uvedl Síkela. "Obchodník, který nebude využívat objednanou kapacitu v zásobnících, o tuto kapacitu přijde a přístup k ní získá jiný," doplnil.

Pro příští topnou sezonu chce vláda dosáhnout naplněnosti zásobníků na minimálně 80 procent. "Moc dobře si uvědomujeme, že jenom naplněním zásobníků to nekončí," poznamenal ministr. "Pokud bude Putinův režim i nadále stupňovat svou energetickou válku, budeme tomu muset čelit na jiných frontách," dodal. Kabinet podle něj vynakládá miliardy na to, aby Česko na příští zimu připravil. 

Češi musí podle Síkely šetřit energiemi. "Naše data ukazují, že snížení teploty o dva až tři stupně Celsia by mohlo uspořit až 15 procent plynu používaného na vytápění," sdělil. Ministerstvo začalo tím, že snížilo teplotu ve svých kancelářích i teplotu tekoucí vody.

Na červenec připravuje ministerstvo vyhlášení výzvy na podporu energetických úspor v podnicích. Připraveno na to má až deset miliard korun. Vyhlásilo také výzvu na modernizaci teplárenských sítí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz