Zahraničí

Švédsko oficiálně žádá o členství v NATO. Turecko řeklo razantní ne

Švédsko oficiálně žádá o členství v NATO. Turecko řeklo razantní ne
Švédská premiérka Magdalena Anderssonová Zdroj: Profimedia

Švédsko se oficiálně rozhodlo požádat o členství v Severoatlantické alianci (NATO). Oznámila to v pondělí tamní předsedkyně vlády Magdalena Anderssonová. Očekává, že přijetí nebude trvat déle než rok. Minulý týden stejný záměr oznámilo Finsko. Turecký prezident ale řekl, že jejich žádost neschválí.

"Vláda se rozhodla informovat NATO o ochotě Švédska stát se členem aliance," řekla na pondělní tiskové konferenci podle portálu euronews.com švédská premiérka. "Opouštíme jednu éru a vstupujeme do další," dodala.

Vstup do NATO je podle premiérky nejlepším krokem pro švédskou bezpečnost. "Pro vstup do NATO je ve švédském parlamentu významná většina," poznamenala. Celý proces přijetí Švédska do aliance podle ní nebude trvat déle než rok.

Související obsah

Švédští sociální demokraté, které vede právě premiérka Anderssonová, byli dlouhodobě proti vstupu do NATO. V neděli ale změnili názor. 

Švédsko je tedy po Finsku druhou zemí, která se po invazi Ruska na Ukrajinu rozhodla vstoupit do Severoatlantické aliance. "Skutečnost, že v důsledku toho nebude posílena bezpečnost Finska a Švédska, je nám zcela jasná," prohlásil podle deníku The Guardian ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Neměli by žít v iluzi, že se s tím smíříme," uvedl.

Nejen Rusku se rozhodnutí Finska a Švédska nelíbí. Proti se postavil i člen Severoatlantické aliance – Turecko. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že vstup ani jednoho státu do NATO nepodpoří. Zopakoval tak prohlášení tureckého ministra zahraničí z minulého týdne, který řekl, že "země podporující terorismus by neměly být spojenci v NATO".

Reportáž o finském plánu vstoupit do NATO:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz