Napřímo

Odboráři chystají mítink proti drahotě. Chudoba prorůstá společností, řekl Středula

Českomoravská konfederace odborových svazů svolává na 5. září manifestační mítink proti drahotě. Šéf odborářů Josef Středula v pondělí v pořadu Napřímo řekl, že na setkání mají v plánu představit své požadavky proti zdražování. Můžou se ale prý ještě změnit, pokud vláda do té doby začne jednat.

Odboráři podobnou akci pořádají pravidelně, neuskutečnila se pouze v posledních letech kvůli covidovým omezením. "Chudoba začíná prorůstat daleko do větší hloubky společnosti," řekl v pořadu Napřímo předseda ČMKOS Josef Středula k tomu, proč se odbory k manifestačnímu mítinku rozhodli.

Podle něj by vláda měla začít pracovat s materiály, které od odborů dostala. "Pokud to vláda udělá, tak odbory mohou přijít k jinému rozhodnutí. Ale teď jsme pevně rozhodnutí manifestační setkání uskutečnit," sdělil Středula s tím, že se do 5. září ještě mohou změnit jejich požadavky.

Středula uvedl, že se nejedná o demonstraci, ale ani ji zcela nevyloučil. "Předpokládáme účast mezi 1 500 až 2 000 účastníky. Může to být i daleko větší, ale bude to taková forma, že jsme jasně připraveni chránit lidi. Na straně druhé dáváme šanci i vládě, ale ta ji zatím nevyužila," sdělil šéf odborářů.

Související obsah

​Odbory požadují, aby se minimální mzda zvýšila na 18 200. "Toto je pouze vyrovnání kupní síly minimální mzdy ve srovnání s inflací, která probíhá a ještě se dá očekávat její zvyšování," řekl Středula. Podle něj je velmi nízká i sociální podpora. "Česká minimální mzda je v poměru k mediánové nebo průměrné mzdě jedna z nejnižších v Evropské unii," doplnil Středula. O jejím zvýšení by měla tripartita jednat v červnu.

Žádná vláda v České republice podle Středuly dosud nebyla v situaci, že by se během jednoho období zkombinovaly tři krize na jednou. Zmínil krizi energetickou, válečnou a doznívající epidemickou. "Druhá věc je, jak probíhá debata. Ta je velice otevřená, vláda naslouchá. Bohužel ta debata by měla být před rozhodováním," uvedl Středula.

Kandidatura na Hrad

Středula se v rozhovoru pro TN LIVE vyjádřil také k jeho kandidatuře na novou hlavu státu. Podle jeho slov nad kandidaturou uvažoval už i před tím, než jej odboráři na dubnovém sjezdu znovu zvolili jejich šéfem.

​Právě na tomto sjezdu Miloš Zeman podpořil Středulovu kandidaturu na Hrad. "Nepředpokládal jsem reakci prezidenta, to ani nejde," řekl Středula s tím, že byl slovy a podporou Miloše Zemana příjemně překvapený.

Související obsah

Středulovu ambici stát se hlavou republiky podporuje i jeho rodina. "Doma mě podpořili, takže jsem mohl udělat ten krok, že jsem začal sbírat podpisy na možnou kandidaturu," vysvětlil s tím, že debata o možném prezidentství je v jeho rodině otevřena už delší dobu.

Šéf ČMKOS se chce ucházet také o hlasy odborářů. "Dnes to rada Českomoravské konfederace odborových svazů schválila, že podporuje sběr podpisů odborářů, takže jsem rád," dodal Středula. Aby se mohl stát kandidátem na prezidenta, tak potřebuje nasbírat nejméně 50 tisíc podpisů občanů, nebo 10 podpisů senátorů, či 20 podpisů poslanců. Zatím prý nekontroloval, kolik už jich získal.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz