Domácí

Topit elektřinou a plynem se nevyplácí. S alternativními zdroji je to teď ale složité

Stále více Čechů chce kvůli rostoucím cenám energií přejít na alternativní způsob vytápění. Kdo chce v zimě topit kotlem na tuhá paliva nebo využívat tepelné čerpadlo, má nejvyšší čas začít plánovat. Zájem totiž stoupl čtyřnásobně a výrobci nestíhají. A domluvit si pak řemeslníky je také běh na dlouhou trať.

Zájem o kotle na dřevo stoupl čtyřnásobně, jenže výroba se zvýšila jen o 50 procent. Je tak jasné, že se na všechny okamžitě nedostane. Stejné je to s krby a krbovými kamny.

"Poptávka se neustále zvyšuje a máme obavy, že po dovolených v srpnu se to ještě několikanásobně zvýší. Dřevo zdražuje, ale pořád je to suverénně nejlevnější topivo v dnešní době," prozradil prodejce krbů a kamen Jiří Pithart.

Elektrický kotel stojí od dvaceti tisíc korun, tepelné čerpadlo je 10x dražší. Jenže právě tepelná čerpadla se stávají nedílnou součástí desítek tisíc domů. Návratnost je totiž jistá. "Osm až deset let," tvrdí ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Také sluneční energie se nyní vyplatí, pořízení solární elektrárny ale není jednoduché. "Dostupnost komponent je problematická. Když u nás zákazník objedná fotovoltaický zdroj, jsme schopni ho dodat v prvním kvartále 2023," vysvětlil Tomáš Kalabis, manažer dodávek fotovoltaických výroben.

Výroba pelet u nás meziročně stoupla o nadstandardních 11 procent. Za letošní první tři měsíce se jich vyrobilo 141 tisíc tun. "I když i jejich cena stoupla o nějakých 20 až 40 procent, pořád je to několikanásobně levnější než plyn nebo elektřina," osvětlil Vladimír Stupavský z České pelety.

Energetická krize nás prostě nutí počítat. Vytopení domku pro čtyřčlennou rodinu dřevem vyjde ročně na 22 tisíc. Pelety nebo uhlí vás přijdou o osm tisíc dráž. Ovšem plynem protopíte ročně 60 tisíc, elektřinou dokonce 90 tisíc korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz