Zahraničí

Zaútočí na nás milion Ukrajinců. Rusové se připravují na další fázi války

Zaútočí na nás milion Ukrajinců. Rusové se připravují na další fázi války
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ukrajinci nás mohou převálcovat, pokud nezačneme vnímat realitu takovou, jaká je. Ruský plukovník ve výslužbě a vojenský expert Michail Chodarenok svou upřímností překvapil ve vysílání státní televize Rossija 1. Kyjev podle něj může povolat až milion potenciálních bojovníků, na které by nemusela ruská armáda stačit.

Vladimir Putin sice tvrdí, že "speciální vojenská operace" na Ukrajině probíhá přesně podle plánu, elitní vojenský odborník ale vývoj války tak optimisticky nevnímá. Michail Chodarenok v ruské státní televizi Rossija 1 vyzval ke změně přístupu a přípravě na další fázi, která by mohla být pro Moskvu fatální.

"Zaprvé musím říct, že bychom se neměli některými informacemi uklidňovat. Protože občas se šíří informace o nějakém morálním a psychologickém selhání v ukrajinských ozbrojených složkách, že mají být v jakési morální krizi a tak podobně. Všechno to jsou, mírně řečeno, nepravdy," řekl s tím, že ukrajinští vojáci selhávají jen v jednotkách případů.

Související obsah

Rusko by mělo podle Chodarenoka počítat s tvrdým odvetným úderem Kyjeva. "Situace je taková: ozbrojené síly Ukrajiny jsou schopné povolat milion lidí. Tvrdí to oni sami a pro nás také není problém mobilizovat milion lidí. Ta otázka zní, jak moc jsou schopní vyzbrojit tento milion lidí moderními zbraněmi a vojenskou technikou. Oni sami by to samozřejmě nezvládli, ale evropská pomoc se naplno projeví, takže milion ukrajinských vojáků musíme vnímat jako realitu velmi blízké budoucnosti," pokračoval.

Ukrajinská profesionální armáda má 255 tisíc aktivních vojáků, ta Ruská přes 900 tisíc. Mobilizace obyčejných Ukrajinců neznamená, že budou neschopní se Rusům postavit, míní Chodarenok. "Profesionalita se určuje úrovní výcviku jednotek a zejména morálkou a odhodláním prolít krev za svou zemi. I armáda branců může být profesionální," vysvětlil.

Směšné výhrůžky

"Musíme to zakomponovat do našich strategických plánů. Ta situace pro nás se bude zhoršovat," obává se.

Související obsah

Moskva se podle něj musí soustředit na to, aby nezůstala úplně sama a mohla se plnohodnotně vrátit do mezinárodního společenství. "Přestaňme řinčet zbraněmi a vyhrožovat, že namíříme rakety na Finsko. Vypadá to skutečně směšně. Hlavní nedostatek naší vojensko-politické pozice je, že jsme v totální geopolitické izolaci. A jakkoliv si to nechceme přiznat, v podstatě celý svět je proti nám. A tohle je situace, ze které se musíme dostat," uzavřel Chodarenok.

Invazi na Ukrajinu spustil Putin 24. února. Vyžádala si už desetitisíce životů a další tisíce zraněných. Rusko v konfliktu tahá za kratší konec i podle britského vojenského experta Antonyho Beevora. Ten varoval, že jakmile bude Putin zahnán do kouta, nebude se zdráhat použít jaderné zbraně, upozornil portál Mirror.

Putin prý musí na operaci kvůli rakovině, má za něj vládnout dvojník:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz