Domácí

Dalibor Vrána či Arnošt Blažej. V těchto rolích zářil Josef Abrhám. ANKETA

Dalibor Vrána či Arnošt Blažej. V těchto rolích zářil Josef Abrhám. ANKETA
Natáčení pohádky Zdroj: Profimedia

Josef Abrhám se do české kinematografie zapsal jako herec, který ztvárnil obrovské množství rolí, ke každé však přistupoval se zcela zodpovědným přístupem. Úspěch mu přinesl právě jeho osobitý herecký styl a důmyslná práce očí.

Herce Josefa Abrháma si všichni pamatujeme jako charismatického gentlemana, kterému nedělaly problém komediální role, ani vážnější herecké polohy, ve kterých jeho pohled budil až autoritativní dojem.

Na filmovém plátně se často objevoval po boku své manželky Libušky Šafránkové. Režiséři je oba rádi obsazovali právě do rolí manželů, jelikož jim to společně fungovalo nejen partnersky, ale také herecky. V anketě na konci článku hlasujte, v jaké roli jste Josefa Abrháma měli nejraději.

Související obsah

Vrchní, prchni!

"Přál si někdo platit?" říká často a rád knihkupec Dalibor Vrána, který ve svém velorexu objíždí pražské podniky. Jedna z nejlegendárnějších rolí Josefa Abrháma vznikla při spolupráci s duem Smoljak a Svěrák.

Jde zároveň o jeden z mnoha filmů, ve kterém hrál po boku své manželky Libuše Šafránkové. Jejich herecko-manželská chemie skvěle zafungovala například v legendární scéně, kdy o sobě Vrána manželce tvrdí, že je inženýr Králík.

Nemocnice na kraji města

Josefa Abrháma si můžete pamatovat také v roli záletného lékaře Arnošta Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města, který režíroval Jaroslav Dudek. Svým šarmem tehdy Abrhám okouzlil nejen přítomné sestřičky, ale i řadu divaček.

Marečku, podejte mi pero!

"Dobrý den, jmenuji se Čeněk Janda. Jsem vaším třídním," přivítal Josef Abrhám v roli učitele své žáky ve filmu Marečku, podejte mi pero! v režii Oldřicha Lipského. Právě v tomto snímku si můžete všimnout pozoruhodné úspornosti Abrhámova herectví. Role Čeňka Jandy sice na první pohled svou komediálností nijak nevybočuje z řady, přesto skvěle ladí s ostatními postavami a celkovým laděním filmu.

Související obsah

Šakalí léta

První celovečerní film režiséra Jana Hřebejka nasbíral celkem čtyři České lvy. Jednoho z nich získal právě Josef Abrhám a to za nejlepší mužský herecký výkon. V Šakalích létech hrál Abrhám tatínka, který zděšeně pozoruje své děti a jejich fascinaci rokenrolovým rebelem v podání Martina Dejdara.

Kráska v nesnázích

V pořadí druhou nominaci na Českého lva přinesla Abrhámovi role charismatického emigranta Evžena Beneše ve filmu Kráska v nesnázích. Ve filmu Jana Hřebejka se tehdy Abrhám objevil po boku herecké kolegyně Ani Geislerové.

Odcházení

Nominaci na Českého lva přinesla Abrhámovi role politika Riegra, který se stahuje z politické scény. Film vznikl pod režijní taktovkou Václava Havla, který je zároveň autorem textu. Ten vznikl roku 2007 jako divadelní hra, ve které Havel reflektoval konec své prezidentské funkce.

Zemřel Josef Abrhám. Herec odešel za milovanou Libuškou Šafránkovou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz