Domácí

Uprchlíci v Česku obsadili už přes 50 tisíc pracovních míst. Kde jich pracuje nejvíc?

Uprchlíci v Česku obsadili už přes 50 tisíc pracovních míst. Kde jich pracuje nejvíc?
Úřad práce (Ilustrační fotografie) Zdroj: TV Nova

Již téměř tři měsíce do Česka přicházejí váleční uprchlíci z Ukrajiny, přičemž více než 50 tisíc z nich už si tu našlo práci. Většinou se jedná o pozice ve výrobě, dopravě, v oblasti stavebnictví, velký zájem je také o uklízení. Nejvíc pracovních míst obsadili v Plzeňském kraji.

Více než 50 tisíc Ukrajinců, kteří uprchli před válkou do České republiky, si u nás již našlo práci. Informoval o tom Úřad práce ČR na základě podkladů získaných od zaměstnavatelů. Nejvíce z nich aktuálně pracuje v Plzeňském kraji, kde jich je zaměstnaných 7 715. O pár stovek méně uprchlíků si našlo práci ve Středočeském kraji a třetí nejvyšší počet jich obsadil volná místa v Jihomoravském kraji (5 265).

Co se týče pracovních pozic, nejčastěji se jedná o montážní dělníky ve fabrikách, pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, pracují také často ve výrobě, dopravě či jako uklízeči. "Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je jazyková bariéra," vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Související obsah

​"Proto nabízíme zaměstnavatelům pomoc s financováním kurzů českého jazyka i tehdy, když daný občan Ukrajiny už pracuje," doplnil. Jazyková bariéra je jedním z důvodů, proč například ukrajinští zdravotníci nemohou v Česku vykonávat svou profesi. Řada z nich ale pracuje v ordinacích jako administrativní pracovníci.

"Nemohou samostatně léčit, ale pomáhají nám s diagnostikováním pacientů a srovnáním léků. To je obrovský problém, protože tam mají trošku jiné léky než u nás," popsal spolupráci praktický lékař Cyril Mucha. Fungují často také jako tlumočníci, pokud do ordinace praktika přijde ukrajinský občan.

Zájemců či uchazečů o zaměstnání z řad Ukrajinců, kteří jsou pod dočasnou ochranou, je aktuálně necelých osm tisíc. Zhruba třetina z nich má základní vzdělání nebo praktickou školu a více než čtvrtina má vysokoškolské vzdělání.

Související obsah

​"Je skvělou zprávou, že se u nás ukrajinští uprchlíci v takové míře zapojují na trh práce. Když si například uvědomíme, že asi 40 procent všech příchozích tvoří děti, i v porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50 tisíc pracujících skutečně vysoké číslo," pochvaluje si ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zároveň zdůrazňuje, že uprchlíci zpravidla obsazují místa, o která Češi nemají zájem. "Tito lidé přichází na místa, která se dlouhodobě nedařilo obsazovat. Kdo u nás pracovat chce, zaměstnání si určitě najde. To stále platí," prohlásil Jurečka.

I přes obsazení některých pozic české stavebnictví v důsledku války trpí nedostatkem personálu, ale i materiálu. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz