Domácí

Podříznout tě jako nemocný prase! České političky čelí odporným urážkám

Podříznout tě jako nemocný prase! České političky čelí odporným urážkám
Zdroj: Profimedia

Celkem 85 % evropských političek ve své kariéře čelí urážkám, či dokonce výhrůžkám. Ty mají velmi často sexistický podtext a naznačují například to, že ženy vůbec do politiky nepatří. Své o tom ví například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová i další české političky.

Na začátku května skandovali příznivci Roberta Fica na mítinku urážky na adresu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Nazývali ji "americkou ku*vou".

Ačkoliv se s urážkami setkávají v politice i muži, u žen političek nabývají nenávistné zprávy trochu jiný charakter. Často totiž cílí právě na to, že jde o ženu. Na podrobnosti se redakce TN.cz ptala Veroniky Šprincové, ředitelky Fóra 50 %, což je nezisková organizace, která usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. 

Související obsah

"Meziparlamentní unie v letech 2016 provedla celosvětové a v roce 2018 celoevropské šetření zaměřené na výskyt obtěžování političek. V českém prostředí zatím takový výzkum proveden nebyl, ale lze předpokládat, že se situace nebude příliš lišit od evropského průměru," uvedla Šprincová.

Z výzkumu vyplývá, že s nějakou formou psychického násilí se během své politické kariéry setkalo 85 % členek parlamentů evropských zemí. S výhrůžkami smrtí, znásilněním či fyzickým násilím se setkalo 47 % dotazovaných. Sexistickým útokům na sociálních sítích čelilo celkem 58 %. Velmi často se také političky setkávají s urážkami svého vzhledu. Těm čelí 68 % evropských poslankyň.

"Ukázalo se také, že poslankyně do 40 let se stávají terčem psychického či sexuálního obtěžování častěji než jejich starší kolegyně," doplňuje Šprincová. Podle ní je velkým problémem také to, že se podobné útoky, zejména na sociálních sítích, často neberou vážně.

O tématu se veřejně nemluví, proto mají ženy pocit, že se to děje pouze jim a problém kvůli tomu neřeší. Podle Šprincové je potřeba začít toto téma řešit, a to ideálně osvětou, která by téma zviditelnila.

S obtěžováním, urážkami a výhrůžkami mají zkušenosti i české političky, které redakce TN.cz oslovila.

Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny se, dle svých slov, setkává s urážkami téměř denně. "Mnohé tyto nenávistné zprávy a komentáře pracují s nezdravě stereotypním pohledem na ženy, které by údajně neměly opouštět své místo u plotny, jsou dobré jen na rození dětí," uvedla Pekarová Adamová (TOP 09).

Je přesvědčená, že právě takové chování je důvodem, proč se ženy do politiky příliš nehrnou. "Jsem si vcelku jistá, že i to je jistě faktor, který řadu žen od případné angažovanosti v politice odrazuje," dodala Pekarová. V nedávné zprávě jí jeden z jejích odpůrců dokonce přál brzkou smrt.

Související obsah

Olga Richterová

Poslankyně České pirátské strany se stala terčem výhrůžek poté, co o ní dezinformátorka Nela Lisková šířila lži na internetu. Podle hoaxů měla Richterová usilovat o přijímání afrických uprchlíků a jejich ubytování v České republice. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a Richterové tak začaly v poště přistávat výhrůžky smrtí a znásilněním.

Ačkoliv Richterová soud nakonec vyhrála a Lisková musela zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc korun, nenávistné vzkazy Richterové chodí dál. Jak uvedla pro TN.cz, jedna z posledních zpráv, která jí přišla, zněla takto: "Je mi z vás na blití. Ženský do politiky nepatří a vy obzvlášť!"

Markéta Gregorová

Urážkám čelí i poslankyně Evropského parlamentu za Piráty Markéta Gregorová. Ta pro redakci TN.cz sdělila, že nejčastěji cílí urážky na její vzhled. "K těm vzhledovým urážkám – jsou na škále od obyčejných pohoršení nad mým celkovým vzhledem přes konkrétnější nadávky, že vypadám jako mužatka," řekla Gregorová.

Dále uvedla, že se s urážkami daleko častěji setkává v momentě, kdy se právě zabývá tématem žen v politice či platovou nerovností. Ke konkrétním urážkám se ale nechtěla vracet.

Taťána Malá

Nechutným výhrůžkám čelila poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta uvedla, že drtivá většina komentářů, z nichž některé vyhrožují i její rodině, chodí z anonymních účtů. Tyto zprávy se ji snaží urazit a nadále odradit od politického působení. V jedné z nich stálo například toto: "Ty zku**ená lidská svině…na tebe taky dojde…podříznout tě jako nemocný prase."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz