Zahraničí

Evropští lídři se bojí, že Ukrajina porazí Rusko. Mohlo by to způsobit katastrofu

Evropští lídři se bojí, že Ukrajina porazí Rusko. Mohlo by to způsobit katastrofu
Francouzský prezident Macron a německý kancléř Scholz (9. 5. 2022) Zdroj: Profimedia

Na Západě už několikrát zaznělo, že ukrajinské vítězství v konfliktu s Ruskem není nemožné. Německo, Francie a Itálie se ale začínají obávat, co by se mohlo stát, kdyby Ukrajina nad ruskou armádou skutečně zvítězila. Takový konec války by prý mohl bezpečnostní situaci v Evropě zhoršit.

Ruská "speciální vojenská operace" na Ukrajině měla trvat jen několik dní, válka se však vleče už třetím měsícem. Doposud panoval spíš strach, že Rusko svého menšího souseda zničí nebo ovládne, jenže teď se karta začíná obracet.

Jak upozornil portál Politico, lídři Francie, Německa a Itálie se scénáře, že Ukrajina skutečně Rusko nakonec porazí, obávají. Největší zemi světa by to podle expertů mohlo ještě víc destabilizovat a to by vedlo ke zhoršení bezpečnostní situace i energetické krize v Evropě.

Související obsah

Paříž a Berlín s Římem tak potichu připravují půdu pro mírové ukončení konfliktu, i kdyby to Ukrajinu stálo část jejího území. "Nejsme ve válce s Ruskem," prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v Evropském parlamentu. "Povinností Evropy je podporovat Ukrajinu, abychom dosáhli příměří a pak budovali mír," doplnil.

Německý kancléř Olaf Scholz o rusko-ukrajinském konfliktu v pátek telefonicky jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Na Ukrajině musí být co nejrychleji uzavřeno příměří," napsal pak na twitteru. Putina podle všeho ale nevyzval k tomu, aby z Ukrajiny okamžitě stáhl svou armádu.

Související obsah

Mírovou dohodu zmínil italský premiér Mario Draghi po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem ve Washingtonu. "Shodli jsme se, že musíme nadále podporovat Ukrajinu a vyvíjet tlak na Moskvu, ale také se začít ptát, jak znovu vybudovat mír," řekl Draghi.

Pozvolná změna tvrdého protiruského postoje v Evropě se nelíbí ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Macron, Scholz a Draghi se na něj snaží tlačit, aby uspíšil mírová jednání s Moskvou. Ta jsou však už přes měsíc na mrtvém bodě a vůbec nepokračují, upozornil list Euro Weekly News. Podle Zelenského otevře jakýkoliv ústupek dveře dalším ruským invazím.

Invaze na Ukrajinu je podle Vladimira Putina nutná obrana:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz