Zajímavosti

Naděje pro lidi s Alzheimerem. Vědci objevili způsob, jak vrátit paměť

Naděje pro lidi s Alzheimerem. Vědci objevili způsob, jak vrátit paměť
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Vědci ze Stanfordovy univerzity objevili způsob zvrácení ztráty paměti. Stárnoucím myším dali infuzi míšní tekutiny mladých hlodavců a jejich paměť se zlepšila. Díky zjištění může vzniknout nový lék na Alzheimerovu chorobu.

Stárnoucím myším, které stejně jako lidé ztrácejí s věkem paměť, dali vědci ze Stanfordovy univerzity infuzi mišní tekutiny. Ta jim podle jejich zjištění, které zveřejnili ve vědeckém magazínu Nature, pomohla a staré myši si rozpomněly.

Při experimentu dostaly myši při světelném či zvukovém signálu elektrický šok. Když jej tedy po čase znovu viděly či slyšely, zastavily se. Starší hlodavci na to ale s věkem začali zapomínat. Po infuzi si ale opět vzpomněli a reagovali stejně jako mladí.

Související obsah

Návrat paměti nastane díky růstovému faktoru FGF17, který se nachází v míšní tekutině. "Vidíme, že se toho hodně děje a stárnutí produkuje spoustu abnormalit, které přispívají ke kognitivnímu úpadku a demenci," prohlásil pro americkou stanici NPR autor studie a neurovědec Tony Wyss-Coray.

Objev vědců by mohl přinést novou éru léčení Alzheimerovy choroby. Ve svém komentáři ke studii to napsala neurovědkyně z Harvardovy univerzity Maria Lehtinenová. Zatím se totiž vědci soustředí spíše na plaky a spleti vláken v mozku, které nemoc způsobují. Některými léky se s nimi dá bojovat, ale ztráta paměti zůstává.

Související obsah

Autoři studie nyní doufají, že se jim povede vynalézt lék, který bude hromadně dostupný. Pokud se to však podaří, budou stále muset potvrdit, že se účinná látka do mozku bezpečně dostane. 

Vliv podle neurovědce Wysse-Corayho může mít ještě více růstových faktorů. FGF17 ale podle něj může stačit. "Ztráta paměti je podobná situace, jako když máte staré auto, které se porouchalo," řekl. "Podobně jako při opravě auta ale nemusíte opravit všechno, stačí najít ty správné součástky," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz