Naše Česko

Na Jilemnicku zavádějí chytré popelnice. Lidé s více odpadky si připlatí

Starostové 21 obcí na Jilemnicku připravují technickou novinku, tzv. chytré popelnice. Ty budou osazené speciálními čipy, díky kterým bude možné rozlišit, jak jsou popelnice velké, zda jsou plné a jestli je za ně zaplaceno. V budoucnu změří i přesnou hmotnost odpadu. Lidem by to mělo ušetřit peníze.

Instalace čipu nezabere více než vteřinu. "Máme vytištěný čárový kód, který se vygeneruje v systému. Ten načteme přes čtečku a spárujeme s čipem v popelnici," vysvětluje ředitelka svazku obcí Jilemnicko Radka Paulů. Starostům jde o to, aby lidé platili jen za to, kolik odpadu skutečně vyprodukují.

"Měli bychom získat přehled o tom, kolik odpadu se od které nemovitosti sváží. Někdo to vítá a někdo má problém. Ten výběr poplatku nebude asi nikdy stoprocentně spravedlivý," vyjádřil se starosta obce Víchová nad Jizerou Zbyněk Hrubec (NEZ).

Související obsah

​Obce chtějí odhalit i ty, kteří měli před domy popelnice tzv. načerno. "Když bude popelnice neočipovaná, tak ji vzadu nevysype. A mně připíše do blokace další popelnici," popsal postup řidič popelářského vozu Václav Pižl. "Část informací vidí řidič přímo ve voze a zbytek vidíme my na dispečinku," doplnila Radka Paulů.

Čipy kromě přesné evidence určí také velikost popelnice a zjistí i další informace. "Zda je za ně řádně zaplaceno a kdo je vlastní. A především do budoucna nám to umožní zjistit, kolik která jednotlivá nádoba váží," uvedla Radka Paulů.

Pracovníci obcí nyní musejí očipovat přes 10 tisíc popelnic. To jim potrvá až do konce června. Se začátkem prázdnin pak spustí ostrý provoz celého systému.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz