Ekonomika

Inflace v EU je 8,1 procenta, v ČR ještě o půlku vyšší. Ekonomové vysvětlili proč

Inflace v EU je 8,1 procenta, v ČR ještě o půlku vyšší. Ekonomové vysvětlili proč
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Míra inflace v Evropské unii v dubnu vzrostla z březnových 7,8 procenta na rekordních 8,1 procenta, uvedl ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V Česku je třetí nejvyšší, činila 13,2 procenta. Podle ekonomů za to může hned několik faktorů – od situace na trhu s nemovitostmi a práce přes rozhazovačné hospodaření předchozí vlády až po válku na Ukrajině.

Roční míra inflace v Evropské unii se opět zvýšila. V dubnu činila 8,1 procenta, oproti předchozímu měsíci jde o nárůst o 0,3 procenta. Loni v dubnu přitom byla míra inflace v EU na dvou procentech. V zemích platících eurem činila 1,6 procenta.

Nejnižší inflací se letos v dubnu mohly pochlubit Francie s Maltou (obě 5,4 procenta), dále Finsko (5,8 procenta) a Itálie (6,3 procenta). Naopak nejvyšší inflaci měli v Estonsku (19,1 procenta), Litvě (16,6 procenta) a v České republice (13,2 procenta). V porovnání s březnem roční inflace ve třech členských zemích klesla, ve dvou zůstala stejná a ve zbylých 22 se zvýšila.

Zdroj: Eurostat

​V rámci eurozóny nejvíce k nárůstu roční inflace přispěly energie, služby, potraviny, alkohol a tabák. Ekonomové za hlavní důvody označují situaci na trhu s nemovitostmi, pracovním trhu, válku na Ukrajině, ale také nešetrné hospodaření předchozí vlády.

​"Je tu velmi nízká míra nezaměstnanosti, menší než kdekoliv jinde v Evropské unii, což je klíčový zdroj nadměrné inflace," vysvětluje jeden z hlavních problémů ekonom Lukáš Kovanda. Zaměstnavatelé jsou pak nuceni vynaložit více peněz na to, aby si udrželi své pracovníky. "Nízká míra nezaměstnanosti znamená, že není kde brát. Za takové situace je velký tlak na růst mezd. A když rostou mzdy, lidé jsou ochotní utrácet více," dodává.

Vlivem toho zdražují třeba služby. A rostou i ceny nemovitostí, kterých je na trhu málo. Lidé si tak za bydlení musejí připlácet. "Roztočila se spirála na trhu s nemovitostmi, která také přispívá k inflaci," upozorňuje Kovanda.

Související obsah

Na rychlém tempu inflace se podepsala i pandemie koronaviru. K nárůstu mezd vybraným profesím a programu Antivirus se přidalo třeba rouškovné pro důchodce.

"Shrnul bych to do tří P – populismus, pandemie a Putin. Kombinace těchto faktorů pak vede k tomu, že inflace v České republice patří mezi ty nejvyšší v rámci Evropské unie," přidává svůj názor ekonom Štěpán Křeček. "Viděli jsme poměrně výrazně rozhazovačnou rozpočtovou politiku, v loňském roce se ČR zadlužovala dokonce nejrychleji ze všech zemí EU. Do toho jsme tady měli poměrně výrazný vzestup na hypotečním trhu, což vedlo k přehřívání trhu s nemovitostmi. Máme také dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, což pak tlačí na rychlý růst mezd," zmiňuje tytéž důvody jako Kovanda.

Než se Česko stihlo vyrovnat se zdražováním energií a potravin, Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. I to Česku velice uškodilo. "Máme výraznou závislost na energiích dovážených z Ruska," vysvětluje Křeček s tím, že právě tento tlak vedl k dalšímu zdražování.

Že by se inflační rozdíl mezi členskými státy EU v nejbližší době nějak snížil, ekonomové nepředpokládají. "Myslím si, že ještě dojde ke zrychlení inflace jak v České republice, tak v dalších zemích Evropské unie," reaguje Kovanda. O něco zlepšit by se situace mohla podle něj na podzim, kdy by mělo tempo inflace alespoň mírně zpomalit.

V Česku rostou ceny nejrychleji za téměř 30 let. Inflace překonala 14 procent:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz