Zahraničí

Putinův pád nás uvrhne do jaderného nebezpečí, varuje estonský prezident

Putinův pád nás uvrhne do jaderného nebezpečí, varuje estonský prezident
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Severoatlantická aliance (NATO) se musí připravit na scénář, že Vladimir Putin přijde o moc. Kromě jiného by to znamenalo hrozbu, že Rusko ztratí kontrolu nad jaderným arzenálem, prohlásil estonský prezident Alar Karis.

Ruské neúspěchy v konfliktu na Ukrajině mohou vést k extrémně rychlým změnám na tamější politické scéně. O křeslo v Kremlu může Vladimir Putin přijít ze dne na den, domnívá se jeho estonský protějšek Alar Karis. Řekl to americkému magazínu Newsweek.

Jakákoliv forma ztráty Putinova vlivu na řízení státu by podle něj vytvořila nebezpečné mocenské vakuum a byla by i hrozbou z hlediska přístupu k jaderným zbraním. Západ by proto neměl Rusko zcela izolovat a vazby s Moskvou si ponechat, i když jejich úplné obnovení zabere desetiletí.

"Není to jenom válka na Ukrajině, je to i naše válka. A musíme to tam zastavit. Asi nejdůležitější lekcí je to, že po jejím skončení se nemůžeme chovat tak jako po anexi Krymu. Nemůžeme se vrátit k normálnímu obchodování," prohlásil Karis.

Související obsah

Estonská hlava státu podporuje úsilí Švédska a Finska vstoupit do NATO. Obě skandinávské země formálně požádaly o členství. Turecko už oznámilo, že hodlá rozšíření zablokovat. Panují obavy, že by to zhoršilo napětí mezi Ruskem a Západem.

"To bude záležet jen na Rusku," uvedl Karis. "Mají (Finové) určité zkušenosti s vyjednáváním s ruskými politiky. Často v tom byli úspěšní, na druhou stranu teď chtějí do NATO. Myslím si, že končí doba, kdy byli finští politici mostem pro Západ a Rusko," uzavřel.

Putin údajně podivně zapáchá a má problémy s pohybem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz