Ekonomika

Češi se rekordně zadlužují. Pozor na nejčastější chybu, která vás může zničit

Češi se rekordně zadlužují. Pozor na nejčastější chybu, která vás může zničit
Ilustrační foto Zdroj: Profimeda

Celkový dluh Čechů se meziročně zvýšil o rekordních 407 miliard na 3,07 bilionu korun. Z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací vyplývá, že hlavními důvody jsou pokračující zájem o hypotéky a zvýšená poptávka po úvěrech na spotřebu. Lidé ale přestali šetřit a častěji si půjčují peníze i na menší výdaje. Právě to je však může přivést do velkých problémů. Opět se totiž bude zdražovat.

Zadlužení obyvatel České republiky poprvé v historii překročilo hranici tří bilionů korun. Vzrostlo o rekordních 407 miliard korun, tedy o více než 15 procent, uvádějí experti. Objem dluhu z úvěrů na bydlení se vyšplhal oproti předchozímu roku téměř o pětinu – konkrétně o 383 miliard korun. Nejvíce dali lidé za hypotéky a úvěry ze stavebního spoření v Praze a v Jihomoravském kraji. Důvodem jsou mimo jiné stále rostoucí ceny nemovitostí ve velkých městech.

Během prvního čtvrtletí se výrazně zvýšil také zájem o úvěry na spotřebu. Objem dluhu z těchto úvěrů meziročně narostl o 24 miliard korun, tedy o pět procent. Jde o největší meziroční nárůst od konce roku 2019, tedy od posledního čtvrtletí před vypuknutím pandemie koronaviru.

Lidé přestali šetřit a více si půjčují

"Lidé se začali vracet ke svým dřívějším spotřebním návykům, přestali šetřit a začali si více půjčovat na menší výdaje," upozorňuje Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací. ​Zároveň dodává, že část lidí spotřebitelské úvěry využívá jako doplněk k hypotékám: "Vidíme to především v Praze, kde dluh na spotřebu roste dvakrát rychleji než ve zbytku republiky. Kombinovat hypotéku spolu se spotřebními úvěry ale zároveň zvyšuje riziko budoucích problémů se splácením," varuje.

Související obsah

Přesně toho se obávají i ekonomové. Ačkoliv počet lidí neschopných splácet úvěry pomalu klesá, do budoucna se situace může rapidně změnit. "Trend nárůstu dluhů bude pokračovat, ovšem pozvolnějším tempem. Kvůli inflaci stoupají úrokové sazby jak na hypotékách, tak na spotřebitelských úvěrech. Lidé také musejí utrácet i za jiné věci, například za energie a potraviny, takže si to nebudou moci dovolit," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

Po konci fixace vzrostou ceny o tisíce korun, varuje ekonom

V příštích měsících a letech podle něj už při nynějších mírách zadlužení hrozí růst tzv. problémových úvěrů, například nesplácených hypoték. Narostou úrokové sazby, řadě lidí navíc skončí u úvěrů na bydlení fixace.

"Nárůsty mohou být na splátce za běžnou nemovitost i pět až šest tisíc korun měsíčně. Když se k tomu připočte další zdražování v ekonomice, v příštím roce se zřejmě přidá i nárůst míry nezaměstnanosti, tak to může být pro řadu domácností tak výrazné navýšení splátek, že začnou mít problémy, aby tu hypotéku vůbec splatili. A některé domácnosti už splácet nebudou moci," varuje.

Není tak vyloučeno, že "dluh se stane sociálním problémem". Tato situace podle Kovandy nenastane okamžitě, během příštího (popřípadě přespříštího) roku by už ale mohla.

Lidé by si měli proto dát pozor zejména na jednu stěžejní chybu, kterou často dělají. A to, že si půjčují i na věci méně důležité. "Nesmyslný a nebezpečný je každý dluh, který je na cokoliv jiného, než je nemovitost nebo vzdělávání dětí," upozorňuje Kovanda s tím, že kromě nenadálých výdajů může být výjimkou v určitých případech třeba i splácení automobilu. Pokud lidé nemají na ošacení nebo potraviny, pak je podle něj místo zadlužování vhodné si spíše zažádat o sociální dávky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz