Domácí

Není fixace jako fixace. Žena si myslela, že se jí zdražování nedotkne. Má smůlu

Není fixace jako fixace. Žena si myslela, že se jí zdražování nedotkne. Má smůlu
Ilustrační obrázek Zdroj: Mediafax / Jan Soukup

Prudký růst cen energií nemá konce. Ruce si mnou ti, kteří mají ve smlouvě zafixovanou cenu z dob před prudkým zdražováním. Na redakci TN.cz se obrátila čtenářka, která tvrdí, že jí dodavatel zvedl ceny i přesto, že je má zafixované. Bohužel se ukázalo, že není fixace jako fixace.

Růst cen energií ještě umocnila ruská invaze na Ukrajinu. Klienty energetických společností proto čekalo prudké zdražování.

Na redakci TN.cz se obrátila paní Magdalena. "Mám od podzimu loňského roku s Pražskou energetikou podepsanou smlouvu s fixací na dva roky. Včera mi ovšem od PRE přišlo oznámení, že mi zvyšují cenu elektřiny. A pokud se mi to nelíbí, ať jdu k jinému dodavateli," napsala.

V její smlouvě se objevuje slovo fixace, jehož význam je však jiný, než si paní Magdalena myslela. Jedná se totiž o časovou fixaci.

Související obsah

​To znamená, že klientka podepsala smlouvu na dobu určitou. Cena se tedy v průběhu trvání kontraktu může měnit v závislosti na aktuálních cenách energií. 

"Tato smlouva byla uzavírána podle v té době aktuální situace na trhu. Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu se od té doby ovšem výrazně zvýšily, proto bohužel nemáme jinou možnost než přistoupit k navýšení. Netěší nás to. V návrhu smlouvy je tato možnost upravena v bodě G: 'Dodavatel je oprávněn ceník měnit…'," uvedl tiskový mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Související obsah

Zákaznice si zjevně myslela, že má uzavřenou smlouvu s cenovou fixací. Pokud je smlouva uzavřena s cenovou fixací, tak by měl do jejího skončení zákazník platit tu cenu, která byla určena při jejím podepsání. "Pokud jsme v minulosti uzavřeli smlouvy s fixovanou cenou, jako že samozřejmě existují, tak to stoprocentně dodržujeme," doplnil Hanzelka.

Někteří dodavatelé zkoušejí fixované ceny obejít. Podívejte se na reportáž z konce roku 2021:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz