Ekonomika

Češi propadají dluhům. Půjčky neberte teď, varuje ekonom a radí, jak ušetřit

Češi propadají dluhům. Půjčky neberte teď, varuje ekonom a radí, jak ušetřit
Zdroj: Profimedia

Dluhy Čechů narostly do rekordních hodnot. Poprvé v historii překonaly hranici tří bilionů korun. Lidé shánějí peníze zejména na bydlení, čím dál častěji si ale také půjčují na menší výdaje. Ekonomové však varují, že i na první pohled neškodné dluhy mohou způsobit velké problémy. Radí, na co si dát největší pozor a jak můžete i něco ušetřit.

"Lidé se začali vracet ke svým dřívějším spotřebním návykům, přestali šetřit a začali si více půjčovat na menší výdaje. Z pohledu chování klientů tak pomalu končí pandemické období, které bylo charakteristické extrémním zájmem o hypotéky a zároveň nízkým zájmem o úvěry na spotřebu," hodnotí současnou situaci na trhu Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Zadlužení obyvatel se na konci prvního čtvrtletí meziročně zvýšilo o rekordních 407 miliard korun. Lidé se snažili sjednat hypotéku ještě před očekávaným zpřísněním pravidel. Část z nich si pak k hypotékám jako doplněk zvolila spotřebitelský úvěr. 

Toto řešení však nepatří mezi ta nejšťastnější. "Vidíme to především v Praze, kde dluh na spotřebu roste dvakrát rychleji než ve zbytku republiky. Kombinovat hypotéku spolu se spotřebními úvěry zároveň zvyšuje riziko budoucích problémů se splácením," varuje Rajl.

Úrokové sazby dle očekávání ekonomů ještě porostou, řadě lidí navíc skončí fixace u hypoték, čímž se náklady na bydlení výrazně zvýší. "Nárůsty mohou být na splátce za běžnou nemovitost i pět až šest tisíc korun měsíčně. Když se k tomu připočte další zdražování v ekonomice, v příštím roce se zřejmě přidá i nárůst míry nezaměstnanosti, tak to může být pro řadu domácností tak výrazné navýšení splátek, že začnou mít problémy, aby tu hypotéku vůbec splatili. A některé domácnosti už splácet nebudou moci," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Lidé by podle něj měli být v tuto chvíli velmi obezřetní a s půjčkami počkat, až budou úrokové sazby opět nižší. "V tuto chvíli je to velice nebezpečná věc," zdůrazňuje.

Inflace v Česku, která podle nejnovějších dat Eurostatu dosahuje hodnoty více než 12 procent, by podle Kovandy mohla klesnout na jednocifernou hodnotu už v příštím roce. "Aby se to projevilo výrazně na poklesu úroků, to bych čekal spíše až v roce 2024," zakončuje.

Jak ušetřit a vyhnout se problémům

​​Nyní podle ekonoma reálně hrozí, že se dluh za několik měsíců stane vážným sociálním problémem spojeným mimo jiné i s vyšším počtem exekucí. "Lidé by v tuto chvíli měli udělat inventuru své vlastní domácnosti a osekat výdaje, které nepotřebují," radí Kovanda s tím, že výrazně ušetřit se dá třeba na přípravě jídel nebo spotřebě energií. Užitečné může být také zbavit se mnoha programů v televizi či drahého internetu. "Často to jsou výdaje, které lidé nesledují a užírají jim poměrně velké peníze," vysvětluje ekonom.

Čemu by se lidé měli naopak vyhnout, je půjčování si peněz na věci, které mohou oželet – třeba na vánoční dárky, elektroniku nebo dovolené. "Nesmyslný a nebezpečný je každý dluh, který je na cokoliv jiného, než je nemovitost nebo vzdělání dětí," upozorňuje Kovanda s tím, že kromě nenadálých výdajů může být výjimkou v určitých případech třeba i splácení automobilu. Pokud lidé nemají na ošacení nebo potraviny, pak je podle něj místo zadlužování vhodné si spíše zažádat o sociální dávky.

Ekonom Hradil: Nebojte se požádat stát o pomoc:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz