Domácí

Vláda změní pravidla humanitární dávky. Nárok už nebudou mít všichni uprchlíci

Vláda zpřísní pravidla pro ukrajinské uprchlíky. Ti, kteří dostávají v ubytování zdarma stravu a hygienické potřeby, by už neměli pobírat finanční podporu pět tisíc korun. Novela má také zkrátit nárok na zdravotní pojištění na 180 dnů. Podle nejnovějšího průzkumu se totiž ve společnosti zhoršuje nálada vůči Ukrajincům. Podle politologů by vláda měla s Čechy daleko víc mluvit.

Prokázání zajištění ubytování, pokud ho nezprostředkuje krajské asistenční centrum, anebo doložení toho, že Ukrajinci potřebují finanční podporu. Právě to jsou změny, které by zřejmě měly vrátit do společnosti lepší náladu.

"Humanitární dávka nebude vyplácena v případech, kdy mají uprchlíci zajištěno ubytování, kde jim je zdarma poskytována strava a další zázemí. Z principu platí to, co jsme říkali. Pokud stát zajišťuje stravu, nevyplácí se dávka," prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Související obsah

​Do Česka uteklo už více než 340 tisíc Ukrajinců. Češi je nejprve vítali, jenže teď se situace mění. Počet lidí, kteří si myslí, že lidé z Ukrajiny jsou dobře integrovaní na trhu práce poklesl ze 77 na 63 %. V oblasti znalosti jazyka z 61 na 43 %.

"S otevřenou informační politikou, s informováním na otevřené dlani, tak to je recept, jak se s tím vypořádat," myslí si ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Plán to je podle odborníků hezký, jenže kabinet se ho příliš nedrží.

Ochota pomáhat bude klesat

Pokud vláda nezmění přístup, podle politologů mezi Čechy a Ukrajinci vypuknou pořádné problémy. "Ochota Čechů nějakým způsobem se vyrovnávat s tou humanitární situací a pomocí na Ukrajině bude klesat," tvrdí ekonom Petr Studnička.

"Postupem času budeme svědky toho, že bude sílit nedůvěra k běžencům, že někteří lidé budou mít pocit, že je s nimi lépe zacházeno, že se lépe dostanou k ubytování, ke školkám. Tomu by vláda měla zabránit včasnou komunikací s veřejností, ale také nastavením takových podmínek, aby na sociální pomoc mohli snadno dosáhnout i čeští občané," doplňuje ho politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

​"Co my můžeme udělat pro to, abychom snížili obavy lidí? Vláda dělá kroky. Deštník proti drahotě ukazuje, co jsme všechno udělali, kde si lidé najdou to, jak jim pomůžeme. Tím můžeme snížit obavy lidí a tak budou mít i menší obavy z toho, že by se dělo něco na úkor těch, kteří sem přicházejí. Nic takového není," vyjádřil se premiér Petr Fiala (ODS).

"Klíčové je, aby lidé viděli, že tady nedochází ke zneužívání sociálního systému, na což reagujeme tou legislativní úpravou. Zpřísňujeme ty podmínky pro výplatu. Zároveň je klíčové, aby lidé věděli, že uprchlíci z Ukrajiny pracují. Přes 50 tisíc lidí už tady pracuje," zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jenže podle nejnovějšího průzkumu tomu Češi příliš nevěří. Vadí jim i malá znalost českého jazyka.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz