Domácí

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu. Potrvá do konce června

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu. Potrvá do konce června
Poslanecká sněmovna Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek na mimořádném zasedání řešila prodloužení nouzového stavu, o které požádala vláda. Nakonec ho schválila, bude tak platit až do konce června. Nouzový stav vládě pomáhá řešit uprchlickou krizi.

O 30 dní na čtvrteční schůzi prodloužili poslanci nouzový stav, trvat tak bude do konce června. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je to už naposledy. "Po změnách v legislativě bude příště možné krizi zvládat i bez nouzového stavu," uvedl.

Zdůraznil, že životů českých občanů se aktuální nouzový stav nijak nedotýká. "Jen díky němu můžeme flexibilně pomáhat lidem prchajícím před válku," vysvětlil Rakušan. Nouzový stav kvůli uprchlíkům z Ukrajiny v Česku platí už od 4. března. Slouží například k tomu, aby mohl stát těmto lidem zajišťovat ubytování.

O další prodlužování už vláda usilovat nebude, slíbili její členové. Do konce června chce připravit legislativu, díky které už nebude nouzový stav potřeba. Hnutí ANO v pozměňovacím návrhu požadovalo, aby byl prodloužen pouze o 14 dní, to ale neprošlo.

Kritika Babiše

Zatímco se ve Sněmovně řešil nouzový stav, šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyrazil na jižní Moravu. "Vyškov právě teď. Je tu krásně," napsal odpoledne k fotografii na facebooku. Sdílel také fotku z Pustiměře a jako poslední zastávku měl podle webu hnutí ANO obci Bučovice. 

Související obsah

​To, že se Babišovo turné koná ve stejnou dobu, kdy Sněmovna jedná, se nelíbí koaličním politikům. "Je 15:10 a Andrej Babiš není v práci. Místo toho brázdí jižní Moravu a rozdává koláčky. Proč lidem nevadí to, že nechodí do práce a místo toho se někde poflakuje v obytňáku? Je to normální, nebo voliči ANO odpustí Babišovi všechno?" podivuje se na twitteru místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Babiš si ale z kritiky koaličních politiků nic nedělá. "Musel jsem se pousmát, když jsem četl ty reakce některých poslanců. Ten Babiš vážně nedá vládní koalici spát," stojí v reakci poslance Babiše, kterou redakci TN.cz poslal jeho mluvčí Vladimír Vořechovský. 

Objevují se také názory, že Babišova cesta "obytňákem" je v podstatě zahájení prezidentské kampaně. Bývalý premiér však zatím oficiálně nepotvrdil, zda na novou hlavu státu bude kandidovat, nebo ne. 

Babiš dříve označoval Sněmovnu za "žvanírnu". V současném volebním období se podle statistiky na webu Poslanecké sněmovny omluvil z 62 procent jednání. Není ani členem žádného sněmovního výboru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz