Zahraničí

Zemřel skladatel Vangelis. Autor hudby k filmům 1492: Dobytí ráje a Ohnivé vozy

Zemřel skladatel Vangelis. Autor hudby k filmům 1492: Dobytí ráje a Ohnivé vozy
Řecký skladatel Vangelis Zdroj: Profimedia

Oscarový skladatel Vangelis, celým jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou, zemřel v noci na úterý ve věku 79 let. Svoje poslední chvíle prožil ve francouzské nemocnici, o jeho smrti informovala advokátní kancelář, která jej zastupovala.

Skladatelova smrt se připisuje covidu-19, píše řecký deník Kosmodromio. "S velkým zármutkem oznamujeme, že velký Řek Vangelis Papathanassiou zemřel pozdě v noci v úterý 17. května," stojí v oznámení, kterým advokátní kancelář zastupující hudebníka informovala veřejnost o jeho smrti. 

Vangelis se narodil 29. března 1943 v řeckém městě Volos. Byl to samouk, hudbu začal skládat ve čtyřech letech a při prvním veřejném vystoupení mu bylo šest let. Na Aténské škole výtvarných umění vystudoval malbu.

Související obsah

​Na počátku šedesátých let založil spolu s kamarády hudební kapelu The Forminx. V roce 1968 z Řecka odešel do Paříže, kde se svými krajany založil skupinu Aphrodite's Child. Po čtyřech letech se kapela rozpadla a Vangelis začal svou sólovou kariéru.

Známý skladatel se proslavil elektronickým popem, ale i jinými hudebními styly. Za hudbu, kterou složil pro film Ohnivé vozy, získal v roce 1982 Oscara. Hudbu složil také pro další filmy, například pro Nezvěstná (1982), Bounty (1984), 1492: Dobytí ráje (1992), Blade Runner (1994), Alexander Veliký (2004) nebo El Greco (2007). 

Připomeňte si hudbu z filmu 1492: Dobytí ráje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz