Domácí

Solární panely by mohly být už brzy povinné. Týkat se to má i obytných budov

Solární panely by se v budoucnu mohly povinně montovat na veřejné, komerční i obytné budovy. Počítá s tím strategie Evropské komise, díky které se chce Evropa v příštích letech zbavit závislosti na energiích z Ruska. Lidé by také při stavbě rodinného domu mohli získat na solární panel vyšší dotaci.

Kvůli zdražování energií si už některé domácnosti takzvanou fotovoltaiku pořídily. Můžou tím ušetřit i desetitisíce korun ročně. "Tím chceme řešit úsporu elektrického proudu. Spotřebu máme samozřejmě velikou, protože elektřinou vaříme, ohříváme vodu, máme spotřebiče," svěřila se paní Marie Pálková.

Související obsah

​A zdá se, že solárních panelů na budovách by mělo přibývat. První na řadu by mohly přijít úřady. "Evropská komise navrhuje povinnost solární panelů na všech veřejných a komerčních budovách. U budov s užitnou plochou větší než 250 metrů čtverečních bude tato povinnost platit od roku 2026," prozradil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

"Myslím si, že ten krok, aby úřady nebo komerční budovy šly příkladem i obyvatelům, dává smysl. Bude to inspirující praxe. Pokud si města přimontují fotovoltaiku třeba na školy nebo kulturní domy, tak je to ideální využití solární energie, tak aby se elektřina vyráběla přímo v místě, kde se spotřebovává," vyjádřil se Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Související obsah

​Od roku 2029 se počítá i s podporou instalace solárních panelů na obytných domech. "Tam je to, řekněme, dobrovolné v tom smyslu, že podobně, jako když si chcete postavit splachovací záchod v domě, tak logicky chcete mít i solární panel, protože je to prostě dobrý nápad. Co je třeba říct, že existují investiční peníze, ze kterých to lze financovat. To znamená stavbu těch budov by to nemělo prodražit," říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

"Zatím je to tak, že by na to mohly být ad 1 dotace, ad 2 by se na to mohly využít i úvěrové zdroje, ale není to ještě detailně nastavené," upřesnil místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Podle některých odborníků čeká Česko solární boom. Bude potřeba zajistit zjednodušení povolování nebo dostatek materiálu a pracovní síly.

45 procent spotřebované elektrické energie v Česku pochází z takzvaných čistých zdrojů:

Solární panely na střechách památek by nemusely být problém:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz