Zajímavosti

Obyvatele Dobříše děsí husté pavučiny. Ty ale překvapivě nejsou od pavouků

Scéna jako z hororového filmu se naskytla obyvatelům Dobříše na Příbramsku. Křoviny tam pokryly husté pavučiny. Ty ale nevytvořili pavouci, jak by se zdálo, ale housenky.

Před několika týdny se v jedné z ulic v Dobříši objevily pavučiny, které jsou po celé délce křoví. Z dálky vše vypadá jako velký pavoučí kokon, ale když přijdete blíž, zjistíte, že je to keř obalený pavučinami, který připomíná nějaké pavoučí doupě.

Paradoxně za to ale nemůžou pavouci, ale housenky, které napadají keře. Jedná se o larvu drobného motýla jménem zápředníček nebo předivka. Pavučiny těchto housenek mají jasnou úlohu.

Související obsah

"Je to ochrana proti predátorům a speciálně proti hmyzožravému ptactvu. Ochrana je také proti nepříznivému počasí. Když zaprší, tak ty kapky stékají po nitkách dolů," vysvětlil entomolog Bohuslav Mocek.

Podobné pavučiny mohou vytvářet i příbuzné druhy, které napadají i ovocné stromy a mohou tak poškodit úrodu. "Sežerou veškeré olistění včetně květů během několika málo týdnů," řekl entomolog z Mendelovy univerzity v Brně Vladimír Hula.

Nejúčinnější prevencí je tak včasné odstraňování pavučin, protože jakmile se housenky zakuklí, je pozdě.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz