Domácí

Co znamenají zkřížené žluté čáry na silnici? Tramvaják se zlobí, že to řidiči neví

Nedodržování pravidel silničního provozu rozčílilo jednoho uživatele sociální sítě Twitter. Jak se navíc ukázalo, někteří řidiči vůbec neví, co znamená, když jsou na silnici zkřížené žluté čáry. Za nerespektování tohoto značení jim přitom hrozí pokuta.

Tento týden se na twitteru rozhořela diskuze o tom, k čemu opravdu slouží žluté čáry na silnici. Mnozí řidiči totiž toto značení ignorují. "Setkávám se s nimi po Praze poměrně často, ale zdá se, že žádný zjevný smysl nemají," napsal ironicky autor s přezdívkou Tramvaják pražský.

Související obsah

Na fotografii je kromě překřížených žlutých čar také vidět kolona aut, která značení ignoruje. Před tramvají stojí vůz, který tramvaji v průjezdu křižovatkou překáží. Firma, které podle polepu toto vozidlo patří, se v komentářích za ignorování značení omluvila a autora příspěvku požádala, aby jí zaslal SPZ jejich auta. "Občas se to stane. My už si to s kolegou či kolegyní probereme," napsala společnost CETIN.

Související obsah

Podle portálu bezpecnecesty.cz jde o vodorovné značení Žluté zkřížené čáry. Ty vyznačují plochu, na kterou řidič nesmí vjet, pokud je za touto plochou taková situace, že by na vyznačené ploše řidič musel zastavit.

"Žluté čáry se většinou dávají do křižovatek. Pokud je za křižovatkou kolona vozidel, neměl by řidič do křižovatky vůbec vjíždět, ale počkat před ní," vysvětluje instruktor autoškoly Route66 Marek Krátký a pokračuje s tím, že se tam dávají hlavně kvůli tomu, aby se zabránilo blokování průjezdu jiných dopravních prostředků. "Pokud jsou v křižovatce žluté zkřížené čáry, auta tam za žádnou cenu nemají co dělat," uzavírá Krátký. 

Související obsah

Pokud by takovou situaci na silnici zaregistrovala policie, může ze zákona udělovat pokuty až do dvou tisíc korun. Pokud by řidič na místě pokutu odmítl, přestupek by se zpravidla nahlásil na příslušný úřad, kde jsou pokuty vyšší.  

K situaci se vyjádřila pod twitterovým příspěvkem velká spousta řidičů. Podle některých žluté čáry často nejsou vidět. "Řídím se jednou takovou poučkou, a už se mi to mnohokrát vyplatilo. Když si nejsem jistý, tak nejedu," ozval se uživatel Šimon. "Musel jsem se také na to nedávno ptát, protože si to opravdu z autoškoly nepamatuji," napsal uživatel AoJ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz