Zajímavosti

Unikátní objev v Číně. Průzkumníci našli zachovalý prales v proláklině

Čínským vědcům se povedl unikátní objev. V téměř 200 metrů hluboké proláklině v krasové oblasti na jihu Číny roste celý les, který by podle vědců mohl ukrývat nové druhy živočichů a rostlin. Objevili ho průzkumníci jeskyní před necelými třemi týdny a o neobyčejný přírodní jev se ihned začali zajímat vědci.

Jako ve filmu Cesta do středu země si nejspíš připadali průzkumníci, kteří se poprvé vydali do nitra takzvaného závrtu v čínské provincii Kuang-Si. Podobně jako hrdinové příběhu vůbec netušili, co je na dně čeká.

Díra v zemi je 192 metrů hluboká a více než 300 metrů široká. Více než její velikost ale vědce zaujalo, co našli. Na dně závrtu se skrýval les a ne ledajaký. Šlo o dokonale zachovalý prales, ve kterém rostou stromy do výšky až 40 metrů.

Související obsah

Aby toho nebylo málo, uvnitř závrtu se nacházejí také další tři malé jeskyně, které vznikly díky erozi. "Vůbec by mě nepřekvapilo, kdybych zjistil, že se v těchto jeskyních nacházejí druhy, které věda doposud ještě neviděla ani nepopsala," uvedl vedoucí expedice Chen Lixin.

V Číně a obzvláště v této oblasti nejsou podobné přírodní úkazy neobvyklé. Jen v této provincii je závrtů 30. Objevují se ale i jinde ve světě, například v Mexiku nebo Papui Nové Guineji. Tenhle je ale díky nedotčenému pralesu výjimečný.

Související obsah

"V Číně máte tento vizuálně neuvěřitelně velkolepý kras s obrovskými závrty, velkými vchody do jeskyní a jiné další nádhery. V jiných částech světa údolími procházíte a ve skutečnosti si ničeho nevšimnete. Závrty mohou být velmi mělké a malé, v průměru jen metr nebo dva," vysvětlil výkonný ředitel výzkumného ústavu krasů a jeskyní v USA George Veni.

Propadliny v zemi ale nejsou jen přírodní okrasou. Často mohou způsobit nemalé škody. V Číně se například v roce 2020 zhroutila silnice ve městě Sining. Tenkrát zemřelo šest lidí poté, co se do díry propadl autobus, který zrovna nabíral cestující na zastávce.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz