Domácí

Měli by mít senioři levnější jídlo? Češi na to mají jasný názor

Měli by mít senioři levnější jídlo? Češi na to mají jasný názor
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Velký rozruch vyvolal plán řetězce Iceland, který ve svých britských pobočkách zavádí slevu 10 %, kterou budou moci ve vybrané dny uplatnit zákazníci nad 60 let. Z ankety na facebooku TN.cz ale vyplývá, že Češi by důchodcům podobnou úlevu v českých obchodech nedopřáli, dvě třetiny respondentů byly proti.

"Buď všichni, nebo nikdo," takové byly nejčastější komentáře na facebooku TN.cz u článku o tom, že obchodní řetězec Iceland zavádí ve Velké Británii slevy pro důchodce. Čtenáři měli možnost také hlasovat, zda by podobnou slevu měly zavést i české obchody.

Nižší ceny na základě věku by si přálo zhruba 1 700 hlasujících, naopak 3 800 bylo proti.

"Nejde mi o mě, ale co rodiny s dětmi. Vůči nim by to bylo dost sprostý," píše paní Ivana. Podobný názor má také paní Kateřina.  "Důchodci jsou na tom kolikrát líp než rodiny s dětmi. Víte, co stojí mít děti na školách?" ptá se.

"Leckterý důchodce má vyšší důchod než tisíce lidí, co musí pracovat za minimální mzdu. Co je moc, to je příliš. Důchodce má někdy větší měsíční příjem než maminka samoživitelka," píše čtenářka Hana.

Kde se budou ceny lišit? 👉 cutt.ly/nizsi-ceny 🛒 Obchodní řetězec plánuje snížit lidem ceny podle stáří. #tncz

Posted by TN.cz on Thursday, May 19, 2022

"Doba, kdy jsme jezdili babičce nakupovat, se mění. Teď budou chodit babičky nakupovat nám," píše čtenář Michal. A není sám. Názorů, že by teď museli senioři nakupovat pro celé rodiny, se sešlo více.

Komentář připojil i bývalý senátor, exministr práce a sociálních věcí a dlouholetý politik za ČSSD Zdeněk Škromach, který se sám označuje za pracujícího důchodce. Napsal, že jej návrh uráží.

Nápad by se nezamlouval ani některým důchodcům. "Jsem důchodce, ale když zlevnit, tak pro všechny. Hlavně pro rodiny s dětmi. My důchodci už toho tolik nepotřebujeme," píše paní Marie.

Naopak pan Jiří by s nápadem souhlasil. "Jsem pro, jak mají senioři ustát tuhle vládou neřešenou inflaci všeho. Energie, potraviny, PHM, služby, prostě úplně vše. Za celoživotní práci to chce důstojné stáří," napsal.

Na řetězcích by to nechal pan Martin. "Proč ne? Jejich řetězec, jejich pravidla," myslí si.

Související obsah

​Řetězec Iceland, který zrovna nedávno oznámil, že v Česku končí, zavede slevu od 24. května. Uplatnit ji budou moci senioři nad 60 let každé úterý. Z celkové ceny nákupu se jim odečte 10 % bez ohledu na to, jaké zboží nakupují. Neplatí ani žádný limit pro maximální částku za nákup.

"Naše zákazníky nad 60 let podporujeme dlouhodobě. Krize životních nákladů učinila pomoc seniorům ještě důležitější, a proto jsem hrdý, že nacházíme nové způsoby, jak je podpořit, včetně spuštění této slevy," řekl portálu Mirror výkonný ředitel Icelandu Richard Walker.

Stále více seniorů se vrací do práce. Chybí jim peníze na běžné výdaje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz