Zahraničí

Zdrcující kritika Kremlu. Je nesmysl teď věřit ve vítězství, řekl Putinův spojenec

Zdrcující kritika Kremlu. Je nesmysl teď věřit ve vítězství, řekl Putinův spojenec
Igor Girkin v roce 2014 | Zdroj: profimedia.cz

S velmi kritickým názorem na průběh války na Ukrajině přišel ve čtvrtek Igor Girkin, bývalý velitel doněckých separatistů známý také pod přezdívkou Strelkov. Girkin, ač původně byl sám z invaze nadšený, kritizoval, jak se Rusům na Ukrajině daří. Podle něj se Rusko musí připravit na obrovské ztráty a doufat za stávající situace ve vítězství je úplný nesmysl.

Girkin se do kritiky pustil na sociální síti Telegram. "Na chvíli si představme, že během několika týdnů přeci jen nepřítele porazíme díky kombinaci čelních útoků a obchvatných manévrů a úplně ho vytlačíme za hranice Donbasu. A? Čeho tím dosáhneme? Bude to konec války? Ne, ani náhodou," cituje Girkina britský list Daily Mail.

"Až ruští vojáci oslabení těžkými boji a útoky, které způsobily hodně ztrát, dojdou na hranice, tak tam na ně budou čekat čerství a dobře vybavení Ukrajinci, kteří budou na obranu dopředu nachystaní," píše Girkin.

V podobném duchu se v sobotu vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který uvedl, že za Ukrajinu bojuje už 700 tisíc vojáků. Zelenskyj to podle webu Ukrajinská pravda řekl v souvislosti s tím, že jeho země potřebuje mnohem více než 250 tisíc vojáků, což byla velikost armády, se kterou se donedávna počítalo. Armáda měla původně 120 tisíc, Zelenskyj podepsal ještě před válkou výnos, že se tento počet zvýší o sto tisíc.

"I kdyby se tyto jednotky z nějakého důvodu rozhodly nepřejít do protiútoku, tak stejně Ruská federace bude čelit vyhlídkám na dlouhou poziční válku, která by byla za současných podmínek prakticky vražedná pro naši ekonomiku, sociální a socio-politickou situaci," bojí se kritik ruského vedení války Girkin. Věřit ve vítězství v současné pozici je podle něj nesmysl, když většina Evropy a severní Amerika Ukrajinu podporuje.

Související obsah

​"Takže bude nutné se snažit porazit nepřítele v bitvách. Omluvte mě, ale kým a s čím, když nebyla vyhlášena ani částečná mobilizace? Na tyto otázky nikdo nedává jasné odpovědi, a to prostě proto, že žádné nejsou," varuje.

Igor Girkin je bývalým důstojníkem ruské tajné služby. Hrál klíčovou roli při povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny v roce 2014. Od května do srpna toho roku působil jako ministr obrany Doněcké lidové republiky. Je podezřelý, že to byl právě on, kdo vydal příkaz k sestřelení malajsijského dopravního letadla s 298 lidmi na palubě. V srpnu 2014 byl zbaven všech funkcí a vrátil se do Moskvy.

Související obsah

​Girkin byl sice nadšený, že Rusko vtrhlo na Ukrajinu, od té doby ale nešetří kritikou. Schytal to ruský prezident Putin za to, že nevyhlásil mobilizaci, o ministru obrany Šojguovi prohlašoval, že by měl jít před soud za trestuhodné zanedbání povinností i podezření z vlastizrady. Teď Girkin očekává, že v červnu ruský postup ještě více zpomalí a Ukrajina přejde do protiútoku. Rusové podle něj budou mít velké ztráty.

S kritikou ruského vedení války přišel začátkem týdne ve vysílání ruské státní televize Rossija 1 i bývalý plukovník ruské armády Michail Chodarenok. Ten také pochyboval nad ruským plánem na dobytí východní Ukrajiny. O dva dny později už ale ve stejném pořadu vystupoval jako host podporující Kreml.

Rusové přitvrzují v ostřelování Donbasu, více ve videu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz