Koronavirus

Podzimní vlna covidu je nevyhnutelná. Vláda ale plánuje jen menší restrikce

Zájem o očkování dál klesá. Podzimní vlna koronaviru je přitom podle odborníků nevyhnutelná. Češi ale nemusí mít strach z lockdownu a dalších tvrdých opatření. Ministerstvo zdravotnictví totiž nic takového neplánuje. Jediné opatření, které by na podzim mohlo platit, je povinnost nošení respirátorů v městské hromadné dopravě nebo zdravotnických zařízeních.

Přeočkovat se, nebo ne? To je otázka, nad kterou váhají statisíce lidí. Většina se nechala naočkovat jen kvůli omezením. Ta už ale nová vláda zavádět neplánuje. "Rozhodně nepoužívat očkování k omezením, plošným opatřením. Tohle já nepřipustím. Nebo žádné certifikáty," potvrdil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

"Spousta lidí se cítila pod velkým tlakem naočkovat se za každou cenu. Neočekávám, že by se měli dělat nějaké společenské úlevy kvůli očkování," souhlasí s Válkem náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Související obsah

I cestování bude tohle léto nejspíš bez omezení. "V tuto chvíli dochází k masivnímu rozvolňování. Země, které se spolehly na to, že budou využívat Tečky a různé další systémy, od nich na prázdninovou dobu ustoupí. Dá se očekávat, že prázdniny budou bez restrikcí," uvedl epidemiolog Roman Prymula.

Podle odborníků nás na podzim čeká další vlna. Posilující dávku proto doporučují, a to hlavně rizikovým skupinám. "Ta posilující dávka měla význam. Zájem poklesne, teď je téměř na nule. Zvýšení zájmu o očkování bude v případě, že tam bude nějaký benefit," dodal Prymula.

Ministerstvo plánuje během léta spustit očkovací kampaň. Cílit by měla především na neočkované. Jak bude vypadat, ale zatím není jasné.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz