Domácí

Směnárna na letišti má stále nevýhodné kurzy. Ke klíčovým údajům se nelze dostat

Turisté na letišti v Praze stále mění valuty v nevýhodném kurzu, a to i přesto, že na tamní praktiky směnárníků televize Nova opakovaně upozorňovala. Opoziční poslanec Patrik Nacher (ANO) si teď vyžádal od letiště, tedy státního podniku, nájemní smlouvu směnárny. Tu sice dostal, ale se začerněnými klíčovými údaji.

Prověřit situaci okolo smlouvy mezi letištěm Praha a směnárnou Interchange se rozhodl opoziční politik Patrik Nacher. Ani on z pozice poslance se ale k zásadním informacím nedostal.

"Je to smlouva na dobu určitou do konce roku 2023, to znamená, že ji nelze vypovědět jinak než z nějakého důvodu. A ten důvod by bylo porušení nějakých povinností na straně nájemce, což se obávám, že nevýhodný kurz prostě není," řekl poslanec.

Další důležité informace se ale dozvědět nemohl. Ve smlouvě je řada začerněných míst. Nedozvíte se tak například výši měsíčního nájmu a bankovní záruky, ale ani to, kdo jsou kontaktní osoby.

Související obsah

"Jedná se o střet dvou práv. Na jedné straně je právo na informace, na druhé straně je právo obchodního tajemství," uvedl právník Pavel Kolesár. "Začerněné částky jsou takto i ve veřejném registru smluv, kde je smlouva k dispozici. Jedná se o pasáže, které jsou obchodním tajemstvím," vysvětlila tisková mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Podle některých právníků by se ale právo na obchodní tajemství nemělo vztahovat na směnárenské smlouvy. "Tam si dost dobře nedokážu představit, co by mělo být tak důvěrné, aby bylo začernitelné. Mám za to, že to právo na informace by přednost mít mělo," namítl Kolesár.

Související obsah

Výběrové řízení na nového provozovatele směnárny by se mělo konat začátkem příštího roku. "Bohužel změnit stávající smlouvy nyní nejde. Určitě až bude nové výběrové řízení, budeme chtít tuto situaci pořešit, aby k těmto situacím nedocházelo," uvedl náměstek ministra financí Roman Binder (ODS).

"Je to především zlodějina, stát by neměl uzavírat nějaké nevypověditelné smlouvy," kritizuje poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Velmi stručně situaci okomentovala i samotná směnárna Interchange. "Vedení se k tomu nechce vyjadřovat," řekl za společnost Petr Kosina.

Do výběrového řízení se ale může přihlásit také stávající provozovatel směnárny. Vše tedy bude záležet na podmínkách, které určí ministerstvo financí.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz