Domácí

Ordinace psychiatrů a psychologů jsou narvané. Reagují na to pojišťovny

Po pandemii covidu dostává naše psychika další rány. Válečný konflikt na Ukrajině, zdražování nebo energetická krize. To všechno se podepisuje na našem zdraví. Psychologové hlásí trojnásobný nárůst počtu lidí, kteří potřebují pomoc. Na vývoj situace reagují pojišťovny, a to uznáním duševních nemocí jako důvodu pojistných plnění.

Sedmadvacetiletá Lenka z Liberce podniká ve službách. Měla velké plány, ty se jí vlivem pandemie zhroutily. "Byla to taková úzkost, že jsem nevěděla, co dělat. Neúměrný přemýšlení o věcech. V hlavě mi jelo spoustu scénářů. Tak jsem šla k terapeutovi," svěřila se televizi Nova pacientka.

Teď už se cítí lépe, ale na terapie raději dochází dál. Podobně jsou na tom tisíce dalších Čechů. Jen v mladoboleslavské psychiatrické ordinaci měsíčně ošetří kolem 500 pacientů.

"S úzkostí, nespavostí, depresivními stavy, fobickými stavy. Samozřejmě to souvisí se současnou situací, která se děje. My už jsme to pozorovali v březnu, kdy jsme měli ohromný nárůst až skoro o třetinu výkonů," popsala současný stav lékařka Alena Žižková.

Související obsah

​"Je velký nárůst sebepoškozování. Mám plnou kapacitu, nemůžu pracovat víc," doplnil ji psycholog z Nového Boru Stanislav Opelka. "Zjistili jsme, že výskyt duševních onemocnění u dospělé populace dosáhl téměř 30 procent," prozradil Martin Steiner z pojišťovny BNP Paribas Cardif.

Některé pojišťovny teď kvůli tomu mění své strategie. Pomohou i těm, kteří čerpají hypotéku, půjčku či úvěr a náhle onemocní. Duševní nemoci přitom až donedávna patřily k diagnózám, které pojišťovny neuznávaly. "Poslední generace těchto produktů už kryjí plně duševní onemocnění, například deprese, syndrom vyhoření atd.," uvedl Steiner.

"Následky postcovidového syndromu, jako jsou depresivní stavy nebo deprese jako takové, hradíme z pojištění pracovní neschopnosti anebo pojištění hospitalizace," sdělil mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. "V rámci vážných onemocnění a invalidity kryjeme i diagnózy vyvolané psychickými poruchami," řekl za Kooperativu její mluvčí Milan Káňa.

Nevztahují se na to ale duševní nemoci, které vznikly v závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz