Domácí

Už nejsme imunní vůči neštovicím, může se to vymstít, varuje biolog Flegr

Už nejsme imunní vůči neštovicím, může se to vymstít, varuje biolog Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr Zdroj: Profimedia

Opičí neštovice vzbuzují v Evropě obavy. I když se zatím nemoc původem z Afriky příliš nerozšířila, řada západoevropských zemí už eviduje alespoň jednoho nakaženého. O tom, jak se může situace ohledně nového typu neštovic vyvinout, promluvil i biolog Jaroslav Flegr.

Situaci kolem opičích neštovic, které v posledních dnech straší Evropu, sleduje také biolog Jaroslav Flegr. I když má své obavy, podle něj je však zatím příliš brzy na utváření názorů a předpovědí, jestli se občasné nákazy africkou nemocí promění v novou pandemii.

Flegra však některé vlastnosti choroby rozhodně překvapily. "Není obvyklé, že se nemoc, o které dlouho víme, zničehonic takhle rozšíří," řekl Flegr. Rozhodně však doporučuje opatrnost, i když je na řeči o epidemii prý ještě brzy. "Epidemie jsou zpočátku vždycky pomalé," dodal.

Mnohem větší obavy má Flegr z chybějící imunity proti neštovicím. "Už převládla generace, která nemá protilátky proti pravým neštovicím. Jde hlavně o lidi pod 50 let, kteří se narodili až po vymýcení pravých neštovic," obává se Flegr. To by mohlo při pokusech o zvládání nemoci přinést problémy.

Související obsah

I když jsou mezi opičími a pravými neštovicemi výrazné rozdíly, podle Flegra není dobré brát chybějící imunitu vůči pravým neštovicím na lehkou váhu. Navzdory rozdílům totiž obě choroby mají dost společného na to, aby protilátky proti pravým neštovicím alespoň částečně chránily i proti těm opičím.

Další problém může také představovat moderní doprava, která napomáhá rychlejšímu šíření nemocí. "Svět je nyní mnohem propojenější. Dříve chvíli trvalo někam přicestovat. Dost dlouho na to, aby se nemoc projevila a nedostala se tak daleko od ohniska. Dnes, kdy můžeme cestovat po celém světě v řádu hodin, je to obtížnější," řekl Flegr.

Jedno pozitivum ale Flegr vidí u právě probíhající pandemie covidu-19. Světová populace je totiž po dvou letech pandemie o poznání ostražitější. Právě nechuť zopakovat si dlouhou izolaci by mohla být dobrou motivací ke včasným snahám o zamezení šíření opičích neštovic.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz