Domácí

Vládě důvěřuje třetina Čechů. S politickou situací je spokojená jen pětina

Vládě důvěřuje třetina Čechů. S politickou situací je spokojená jen pětina
Petr Fiala (ODS) Zdroj: TV Nova

Vládě Petra Fialy (ODS) důvěřuje podle průzkumu agentury CVVM 35 procent Čechů. O moc lépe na tom není ani prezident Miloš Zeman se 38 procenty. Nejvíce lidé důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům.

S politickou situací je spokojeno 21 procent Čechů. Ve svém květnovém průzkumu to zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Celkem 51 procent lidí je nespokojených. Oproti průzkumu z loňského listopadu stoupla spokojenost o deset procentních bodů.

Ze všech institucí důvěřují Češi nejméně Poslanecké sněmovně. Jen 30 procent dotázaných řeklo, že dolní komoře Parlamentu důvěřuje.

Důvěryhodná pro většinu Čechů není ani vláda. Té věří 35 procent dotázaných, tedy o tři procenta méně než prezidentovi Miloši Zemanovi. Senátu důvěru vyjádřilo 33 procent občanů. Všem navíc nedůvěřovalo přes 50 procent lidí.

Související obsah

Lépe jsou na tom obecní a krajská zastupitelstva. Právě těm obecním důvěřuje nejvíce Čechů, dohromady 65 procent. Krajským věří 47 procent. S tím souvisí i oblíbenost starostů (63 procent) a hejtmanů (44 procent).

"Se zvyšujícím se příjmem domácností roste důvěra k vládě, oběma komorám Parlamentu a v menší míře i ke krajským a obecním zastupitelstvům. S rostoucím zájmem o politiku se důvěra zvyšuje v případě krajských zastupitelstev, Senátu, Poslanecké sněmovny, vlády i prezidenta," uvedla CVVM v tiskové zprávě.

Související obsah

"Vládě častěji důvěřovali nebo méně nedůvěřovali lidé ve věku 30 až 39 let, absolventi vysokých škol, obyvatelé Prahy a Středočeského kraje a obecněji Čech, studenti, nižší odborní pracovníci, ti, kdo se politicky řadí do pravého středu nebo jednoznačně na pravici a voliči koalic SPOLU nebo PirSTAN," napsala agentura.

U prezidenta je situace takřka opačná. "Důvěra k prezidentovi narůstá se zvyšujícím se věkem a častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 55 let výše, lidé se středním vzděláním nebo vyučení bez maturity, dotázaní z obcí a malých měst s populací do 2 tisíc obyvatel, obyvatelé Středočeského nebo Královéhradeckého kraje, důchodci, věřící katolíci, ti, kdo se politicky řadí jednoznačně nalevo nebo do levého středu a voliči ANO či KSČM," sdělila agentura.

Průzkumu se zúčastnilo 845 respondentů. Sociologové se lidí ptali mezi 18. březnem a 9. květnem tohoto roku.

Zdroj: CVVM

Premiér Petr Fiala (ODS) se vyjádřil k případné kandidatuře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz