Zajímavosti

Únava, suchá kůže i zimomřivost. Desítky tisíc lidí ignorují příznaky zákeřné nemoci

Únava, suchá kůže i zimomřivost. Desítky tisíc lidí ignorují příznaky zákeřné nemoci
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Suchá kůže, hrubší hlas, zácpa, zimomřivost, slabost svalů nebo únava. I takové potíže mohou signalizovat onemocnění štítné žlázy. Podle lékařů desítky tisíc Čechů vůbec netuší, že právě touto nemocí trpí. Štítná žláza je přitom nezbytně důležitá pro příjem a zpracování živin i pro správnou funkci životně důležitých orgánů.

Štítná žláza je důležitá pro celou řadu tělesných procesů – pro využívání energie, metabolismus živin, termoregulaci, ale také pro správnou funkci mozku, srdce, svalů a dalších orgánů. Štítná žláza hraje zásadní roli také v těhotenství. Její nesprávné fungování může znamenat zvýšené riziko potratu, těhotenské cukrovky, předčasného porodu či neurologického postižení mozku dítěte.

Nejznámějším symptomem onemocnění štítné žlázy je tzv. struma, lidově "vole". Jedná se o výrazné a viditelné zvětšení tohoto orgánu, které může být projevem snížené (hypotyreózy) i zvýšené (hypertyreózy) funkce štítné žlázy. Zatímco v prvním případě je zvětšená žláza měkká a studená, v opačném je struma menší, tvrdá a na dotek teplá.

Jde o klasický projev nemoci, který už ale endokrinologové kvůli jodování soli u svých pacientů v současné době téměř nevídají. Na poruchu štítné žlázy se tak přijde většinou až při vyšetření krve v laboratoři.

Příznaky poruchy štítné žlázy

Se štítnou žlázou se aktuálně v Česku léčí přes 620 tisíc pacientů. Jak upozorňují lékaři v rámci Týdne štítné žlázy, další desítky tisíc lidí svoji diagnózu dosud neznají. "Mezi nejobvyklejší příznaky hypotyreózy patří únava a nevýkonnost, což lidé logicky přisuzují úplně jiným věcem, stejně jako pocení, bušení srdce nebo průjmy, které jsou typické pro hypertyreózu," vysvětluje předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek. Když se přitom nastaví správně léčba, zejména u hypotyreózy příznaky vymizí do 8–12 týdnů.

Onemocnění štítné žlázy se může projevovat také suchou kůží, hrubším hlasem, zácpou, zimomřivostí, slabostí svalů či únavou.

Související obsah

Léčba a komplikace

​"Často vídáme situace, kdy má pacient laboratorně už poměrně pokročilou poruchu štítné žlázy, a přesto si nestěžuje na žádné obtíže, a naopak. To je celkem typické – příznaky tohoto onemocnění jsou málo specifické. Při vyšetření pacienta tak musí lékař stále způsob rozhovoru usměrňovat, aby získal co nejpřesnější, a hlavně relevantní informace," říká k následnému vyšetřování pacientů s podezřením na onemocnění štítné žlázy lékař Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Úlohou endokrinologů je mimo jiné i pacienta poučit, jak správně používat předepsané léky. Podle odborníka Jana Jiskry jsou však ordinace endokrinologů dlouhodobě přetížené, a na podrobné poučení pacientů tak bohužel nezbývá příliš mnoho prostoru. "V některých zemích za tímto účelem vznikla samostatná oddělení, kam pacient přijde se zprávou od lékaře. Vyškolená osoba jej pak poučí, co všechno lékař doporučuje, jaké léky a jak má pacient užívat, na která vyšetření se má dostavit apod. V našem systému tyto personální zdroje bohužel postrádáme, čas lékaře je omezený a pacientů stále přibývá," vysvětluje.

Situaci nepomohla ani covidová pandemie, kdy se lidé báli do ordinací endokrinologů chodit, aby se nenakazili, a nyní se snaží návštěvy "dohnat". "Bohužel řada pacientů v době covidu nepožádala ani o nový recept, takže přerušila léčbu a onemocnění se zhoršilo. Nebo pacienti užívali hojně různé vitaminové přípravky a potravinové doplňky v dobré víře, že se před covidem uchrání. Tyto přípravky ale mohou ovlivnit správné vstřebávání léků na štítnou žlázu. S tím jsem se setkával a setkávám často," dodává Jiskra.

Léčba hypotyreózy obvykle vychází z podávání hormonů štítné žlázy. Lišit se může podle příčiny (zánět, nádor a jiné). Naopak hypertyreóza se řeší podáváním léků snižujících činnost štítné žlázy (tzv. tyreostatika), chirurgicky nebo podáváním radiojódu. Pokud dojde k odstranění štítné žlázy, pacient musí doživotně užívat hormony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz