Domácí

Českem se šíří plané neštovice. Případů je násobně více než loni

Zatímco světem se šíří opičí neštovice, v Česku stoupá počet případů planých neštovic. Virové onemocnění, které postihuje především děti, se vrátilo ve velkém po téměř dvouleté odmlce. Počet případů je už srovnatelný s dobou před pandemií.

Plané neštovice se řadí mezi virová infekční onemocnění, která jsou vysoce nakažlivá. Nejčastěji se jimi nakazí děti v kolektivu, kde se neštovice nejvíce šíří. "Nejvíce se projevuje u dětí do deseti let, kdy ten průběh nemusí být, ale bývá nejlehčí. Přenos je buď od pacienta z jeho sliznic, anebo z toho puchýřku, který je projevem neštovic," vysvětlila primářka infekčního oddělení fakultní Thomayerovy nemocnice Stanislava Šimková.

Během koronavirové pandemie neštovic podobně jako jiných nemocí ubylo. Zatímco minulý rok touto dobou evidoval Státní zdravotní ústav jen 3 863 případů, letos jich už zaznamenal přes 20 tisíc. Trend potvrzují i mateřské školy, kde se neštovice nejčastěji šíří.

Související obsah

"Během koronavirové pandemie jsme vlastně neštovice vůbec neměli. V současné době se s neštovicemi potýkáme, začali jsme u jednoho dítěte, následovaly další dvě, teď máme aktuálně sedm dětí nemocných v jedné třídě a rozjíždí se nám neštovice v dalších třídách," sdělila ředitelka Mateřské školy Srdíčko Eva Kuchyňková.

Neštovicemi se ve školce nakazila i malá Nora. "V noci vždycky vyrazily nové pupínky, takže to asi intenzivně svědělo, ale teď má to nejhorší za sebou, tři dny byly ošklivé," popsala její maminka Alžběta.

Související obsah

Planými neštovicemi se ale mohou nakazit starší děti, a dokonce i dospělí. "Byl jsem v kontaktu se synovcem před 14 dny a v dětství jsem neštovice neměl. Byl jsem u lékaře, dostal jsem antivirotika, za tři dny se puchýřky začaly rozšiřovat po celém těle a měl jsem horečky," řekl pan Faris Poráčanin.

"Průběh u dospělých bývá bohužel někdy intenzivnější, než u dětí, projevuje se to horečnatými projevy, potom nastupuje vyrážka," sdělil praktický lékař Ondřej Sobotka. Neštovice tak často hůře snášejí a rizikové mohou být zejména pro těhotné ženy, ale i malé onkologické pacienty.

"U někoho ten těžší průběh může způsobit komplikace a tam, kde dokonce může být smrtelný, to je otázka dětí, které mají nějaké krevní onemocnění, nějakou formu leukemie," prohlásil epidemiolog Roman Prymula. Ročně v Česku neštovicemi onemocní 40 až 50 tisíc lidí.

Díky očkování se podařilo v Česku vymýtit pravé neštovice:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz