Zajímavosti

Nebezpečný asteroid míří k Zemi. Je dvakrát větší než mrakodrap Burdž Chalífa

Nebezpečný asteroid míří k Zemi. Je dvakrát větší než mrakodrap Burdž Chalífa
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Už za pár dnů se k Zemi přiblíží ohromný asteroid. Podle odborníků půjde o největší objekt, který letos proletí kolem naší planety. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jej navíc řadí mezi potenciálně nebezpečné.

Asteroid s názvem 7335 (1989 JA) by měl kolem Země proletět 27. května ve vzdálenosti 4 000 000 kilometrů. Jedná se tak o téměř desetinásobek průměrné vzdálenosti, v jaké je od naší planety Měsíc.

Nejde navíc o žádného drobečka. Podle odborníků jde o největší objekt, který v letošním roce proletí kolem Země. V průměru má přibližně 1,8 kilometru. Je tedy zhruba dvakrát větší než nejvyšší budova světa Burdž Chalífa v Dubaji, píše portál Daily Mail. Ta totiž měří 828 metrů.

Související obsah

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jej přidal na seznam "potenciálně nebezpečných vesmírných objektů". Experti však uklidňují, že je velmi nepravděpodobné, že by se objekt střetl se Zemí.

Vědci odhadují, že se asteroid pohybuje rychlostí asi 76 tisíc kilometrů za hodinu. Podle portálu ScienceAlert by měl asteroid znovu proletět kolem naší planety až v roce 2055. Objekt se navíc řadí mezi asteroidy třídy Apollo.

"Jeho dráha kolem Slunce se protíná s dráhou Země," vysvětlili odborníci. Astronomové evidují asi 15 tisíc takových objektů.

Konkurence ve vesmírném cestování se zvětšuje. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz