Domácí

Opičí neštovice už jsou v Česku. První případ zjistili v Praze

V Česku se objevil první případ opičích neštovic. V úterý to potvrdil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Nakaženého Státní zdravotní ústav (SZÚ) odhalil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Pacient se pravděpodobně nakazil v Belgii.

"Očekávali jsme, že se v Česku objeví tato infekce. Tak jako v jiných zemích v Evropě," řekl TN.cz Dlouhý. "Mohu potvrdit, že kolegové ze SZÚ laboratorně konfirmovali první případ v České republice v Ústřední vojenské nemocnici," uvedl. Jako první tuto informaci přinesl portál Seznam Zprávy.

"Současně bychom chtěli uklidnit veřejnost, že riziko nakažení je vázané na velmi úzký kontakt s dotyčným," upozornil Dlouhý. "Není potřeba se obávat nějakého velkého šíření ve společnosti," dodal.

"Pacient je v izolaci, v péči infektologů Kliniky infekčních nemocí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ÚVN. Specifickou léčbu proti opičím neštovicím nedostává, je stabilní, léčeny jsou pouze symptomy onemocnění," informovala v úterý odpoledne mluvčí ÚVN Jitka Zinke. "Personál, který o pacienta pečuje, používá osobní ochranné pomůcky a jsou dodržována patřičná ochranná opatření," dodala.

Související obsah

Národní referenční laboratoř (NRL) v úterý zkoumala tři případy možného nakažení. "NRL přijala k vyšetření tři vzorky od různých osob. Jeden z nich již určila jako předběžně pozitivní, a to metodou elektronové mikroskopie. Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy Orthopoxvirem, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, je podle pravidel ECDC/WHO ještě nutná metoda PCR nebo celogenomová sekvenace. Definitivní výsledky tedy budou známé zřejmě příští týden," uvedla v tiskové zprávě vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Ještě během úterý by měly být známé výsledky testů dalších dvou lidí, u kterých je podezření na nakažení. "Vzorek jsme začali zpracovávat dnes kolem osmé hodiny ráno a výsledek byl uzavřen před 11. hodinou. Následně jsme informovali příslušné lůžkové zařízení. Další dva podezřelé vzorky budeme zpracovávat v následujících hodinách," popsal v úterý vedoucí NRL pro průkaz infekčních agens elektronovou mikroskopií Daniel Krsek.  

Související obsah

Virové onemocnění pravděpodobně přivezl pacient z Belgie. "K pozitivně testované osobě lze za dodržení veškerých platných právních předpisů v oblasti ochrany osobních údajů v obecnější rovině uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách," sdělila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Shumová.

"Po návratu začala osoba vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých, až slzících očí přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia až po výsev bolestivých pupínků na pokožce, které připomínaly akné, na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly," vysvětlila hygienička.

Související obsah

Virové onemocnění se už objevilo ve Velké Británii, Španělsku, Portugalsku, Belgii, Francii, Nizozemsku, Itálii, Švédsku, Švýcarsku, Skotsku, Dánsku, USA, Kanadě či Austrálii. 

"U lidí jsou příznaky opičích neštovic podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin (lymfadenopatie)," vysvětlil SZÚ už minulý týden.

Často se podle odborníků objeví vyrážka v oblasti genitálií. "Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilidě. Onemocnění obvykle trvá dva až čtyři týdny, kdy se většina lidí uzdraví," informoval SZÚ. "Pravděpodobnost přenosu mezi jedinci bez blízkého sexuálního kontaktu je považována za nízkou," sdělil ústav minulý týden.

Šíření opičích neštovic okomentoval virolog Jiří Černý:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz