Zahraničí

Mladík zastřelil v texaské základní škole 19 dětí a dvě učitelky

Osmnáctiletý mladík zastřelil v úterý v základní škole v Texasu 19 dětí a dvě učitelky, další žáky i dospělé zranil. Poté ho usmrtil policista, který bez čekání na posily vběhl dovnitř.

Tragická událost se stala v šestnáctitisícovém městě Uvalde, které leží asi 130 kilometrů od San Antonia a 100 kilometrů od mexických hranic, před polednem místního času.

"Strašlivě a nepochopitelně zastřelil a zabil 14 studentů a učitele," potvrdil neštěstí agentuře AP nedlouho po činu guvernér Greg Abbott. Později počet obětí mezi dětmi stoupl na 19, další jsou v nemocnici. Učitelé zahynuli dva, pravděpodobně jde o ženy.

Útočníka zastřelil pohraniční policista, který se v době poplachu nacházel poblíž. Nečekal na posily a spolu s kolegou vběhl dovnitř. Oba při přestřelce utrpěli zranění, jejich životy by neměly být v ohrožení.

Mladík v neprůstřelné vestě vešel do školy, která je určená pro žáky od sedmi do deseti let, vyzbrojen dvěma poloautomatickými puškami. Ty si koupil v den svých osmnáctých narozenin. Chodil po třídách a pálil. Ještě předtím měl podle BBC použít zbraň proti své 66leté babičce. Ta je v kritickém stavu v nemocnici.

Související obsah

Dostupné informace hovoří o dalším tuctu zraněných dětí a dospělých, někteří jsou ve velmi vážném stavu. Počet obětí se tak ještě může zvýšit.

​Na základní školu chodí kolem 600 dětí, které byly evakuovány. Policisté uzavřeli okolí, na místo se sjelo i velké množství sanitek.

Motiv mladíkova činu zjišťují vyšetřovatelé, do objasňování případu se zapojila i FBI. Střelec byl podle BBC studentem tamní střední školy, úřady ho identifikovaly jako Salvadora Ramose. Patří do početné hispánské komunity, která město obývá.

Podle policie střílel 18letý Salvador Ramos:

​Většina střeleckých incidentů na amerických školách se stává na vyšším stupni. Loni jich bylo celkem 26, základních škol se týkala necelá třetina a většinou šlo o náhodu. Nejděsivější případ, který šokoval celé Spojené státy, se stal před deseti lety na základní škole Sandy Hook v Connecticutu. Dvacetiletý muž zastřelil 26 lidí, 20 z nich byly děti ve věku pěti až šesti let.

Podle BBC bylo zastřelení v roce 2020 v USA nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých, předstihlo i autonehody.

Po nejtragičtějších případech se vždy začne mluvit o omezení dostupnosti střelných zbraní. Učinil tak ještě v noci v emotivním projevu k národu prezident Joe Biden, a to hned po svém návratu z jihovýchodní Asie. "Musíme jednat… Kdy se proboha postavíme zbrojní lobby?" řekl.

Veškeré takové snahy však dosud narazily na konzervativní republikánské zákonodárce a vlivnou lobby. Nacvičování chování v případě střelby je tak v USA běžnou součástí školních osnov od první třídy.

Střelba ve škole v Texasu, mluví se o jednom z nejtragičtějších masových útoků:

Bezpečnostní analytik David Rožek popsal, proč mladík mohl útočit ve škole v Texasu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz