Naše Česko

Světu hrozí potravinová krize. Chleba by mohl stát 60 korun, varuje zemědělec

V souvislosti s válkou na Ukrajině se často zmiňuje možný hladomor, způsobený ruskou blokádou vývozu obilí. Na ukrajinských plodinách přitom závisí potravinová bezpečnost mnoha států po celém světě. Lidé podle zemědělce musí počítat s tím, že dokud válka neskončí, za všechno si pořádně připlatíme.

Válka na Ukrajině může Česko i spoustu dalších zemí zasáhnout nebezpečnou potravinovou krizí. Ruská armáda totiž blokuje vývoz zemědělských plodin, jako je například pšenice, které zabírá pro své vlastní potřeby. Na zemědělských produktech z Ukrajiny je přitom řada zemí zcela závislá.

"Je to tak. Ukrajina je jedním z největších producentů a vývozců potravin. Pokud znemožníte vývoz, tak se nakonec stane to, že země přestane vyrábět, protože nebude mít z čeho zasít další sklizeň," má jasno zemědělec Petr Krogman.

Související obsah

Podle Krogmana se však Rusku válka vyplácí. "Je to ruský obchodní projekt. Díky tomu země prodává za násobné ceny plyn, ropu i potraviny," uvedl s tím, že dokud válka neskončí, musíme počítat se zdražováním. "Budeme platit vysoké ceny plynu, benzinu i elektřiny. Jediným řešením je zastavit Rusko," poznamenal Krogman. 

Pokud by se situace neuklidnila, tak bychom podle odhadů mohli v příštím roce dát například za bochník chleba dokonce 60 korun.

Velkým problémem je dle Krogmana skutečnost, že Evropa není v postoji vůči Rusku jednotná. "Dokud naše vláda bude kolaborovat s Ruskem a prostřednictvím Německa nakupovat plyn nebo ropu a platit Rusku peníze, tak do té doby bude mít tato země na vedení války. Řešení by bylo celkem jednoduché. Zavést clo ve výši 20 až 35 % na ruskou ropu. Podniky by se přeorientovaly," doplnil zemědělec. 

"Zastavení přísunu ruského plynu nebo ropy nebude pro českou ekonomiku katastrofa," uzavřel Krogman.

Na sestřih z rozhovoru se můžete podívat v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz