Domácí

Důchody se zvýší! Spočítejte si, kolik dostanete. KALKULAČKA

Důchody se zvýší! Spočítejte si, kolik dostanete. KALKULAČKA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Dobrá zpráva nejen pro seniory. Vláda ve středu schválila mimořádnou valorizaci důchodů a ty se zvednou průměrně o 699 korun. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik se zvýší penze právě vám.

V letošním roce porostou důchody už potřetí. V lednu vzrostly o 805 korun, od června se pak zvýší průměrně o dalších 1 017 korun. "Průměrně se od září znovu navýší důchody o 699 korun na 17 900 korun," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Vláda se k tomuto kroku uchýlila kvůli vývoji inflace, která v dubnu přesáhla 14 %. Mimořádná valorizace se bude navíc týkat všech důchodů, tedy kromě starobních i například invalidních nebo vdovských, vdoveckých a sirotčích.

Spočítejte si na kalkulačce, o kolik se vám důchod zvedne po červnové a zářijové valorizaci:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Celkově se tedy důchody v letošním roce zvýší v průměru o přibližně 2 500 korun. V roce 2021 činil průměrný důchod 15 425 korun. Na podzim tak bude dosahovat téměř 18 tisíc korun. Státní rozpočet vyjde třetí valorizace zhruba na osm miliard.

Pokud tak někdo pobíral důchod v průměrné výši 16 300 korun, po červnovém navýšení mu penze vzroste na 17 317 korun. Po třetí valorizaci pak bude částka v září činit 18 015 korun.

Související obsah

Seniorům může navíc pomoci s rostoucími náklady například příspěvek na bydlení. "Průměrná výše příspěvku činí 4 200 korun. Lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, kterých se vysoké náklady za energie týkají," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Každý pátý důchodce v Česku žije na hranici chudoby. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz