Ekonomika

Problémy s 5 000 Kč na dítě. Hrozí, že příspěvek nestihnou vyplatit všem

Problémy s 5 000 Kč na dítě. Hrozí, že příspěvek nestihnou vyplatit všem
Marian Jurečka Zdroj: TV Nova

Plán ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyplatit rodinám mimořádný příspěvek 5 000 korun za každé dítě má trhliny. Podle ostatních resortů je protiústavní, a dokonce neslučitelný s evropským právem. Jurečka ale trvá na tom, že "pětitisícovku" rozdá. Jenomže expert má za to, že by se vzhledem k výhradám mohlo stát, že peníze se nedostanou ke všem, komu na ně vznikne nárok.

Podle ministerstva spravedlnosti je Jurečkův návrh protiústavní, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ho pokládá za nesystémový, Úřad vlády zase bije na poplach, že je v rozporu s unijním právem. Jak jsme však zjistili, ministerstvo práce a sociálních věcí to netrápí. 

"Připomínkové řízení je naprosto standardním procesem přípravy každé legislativní předlohy," řekla TN.cz mluvčí resortu Eva Davidová. Kabinet Petra Fialy (ODS) se na středečním jednání k "pětitisícovce" nedostal, ani to prý není problém. Jurečkovo ministerstvo bude v příštích dnech zapracovávat požadavky ostatních. "V tuto chvíli jde již spíše o technické úpravy. Vláda příští týden projedná finální znění zákona," ubezpečila Davidová.

Protiústavnost spatřují úředníci v tom, že zákon v současné podobě umožní vládě příspěvek vyplácet opakovaně. Má jít ale o jednorázovou podporu kvůli enormní inflaci. Nárok na peníze budou mít rodiny s hrubým příjmem do milionu korun ročně. Pět tisíc dostanou za každé dítě.

Související obsah

Námitka ministerstva spravedlnosti může být podle právníka Pavla Kolesára největším kamenem úrazu. Kdokoliv by zákon mohl napadnout u Ústavního soudu, který by ho potom mohl zrušit. Kdyby se tak stalo ještě v průběhu vyplácení peněz, nemuselo by se dostat na všechny. "Ti, kteří ho už dostali, by si příspěvek mohli nechat. A na koho se ještě nedostalo, ten by měl smůlu," řekl TN.cz Kolesár.

Nemělo by se ale stát, že by lidé museli peníze vracet státu zpětně. "Dle mého názoru nebude docházet k tomu, že by se vracely již vyplacené dávky. Ústavní soud by zrušil ten přijatý zákon s platností od chvíle rozhodnutí. Pokud to všechno projde, schválí se a příspěvek bude vyplacen, neumím si představit konstrukci, na jejímž základě by se to muselo vracet," vysvětlil právník.

Jurečka si podle všeho vůbec nepřipouští, že kabinet může příští týden návrh odmítnout. Na dohodě ministrů, že "pětitisícovka" bude klíčovým nástrojem pomoci rodinám, se podle Davidové nic nezměnilo. "Rozhodně neočekáváme, že by zákon vláda neschválila," uvedla.

"Stále platí, že v červnu by měl návrh projít legislativním procesem, v průběhu července by se mohly začít přijímat žádosti a samotný příspěvek se začne vyplácet v srpnu," uzavřela Davidová.

Jurečka vysvětlil, proč nechce chudým Čechům přidat peníze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz