Domácí

Sběrny začaly papír výhodně vykupovat. Lidé ho kradou i z kontejnerů

Sběrny začaly platit za papír a lidé kvůli tomu začali brát útokem sběrné kontejnery. Kvůli nedostatku papíru na trhu a vysoké poptávce teď sběrny vyplácejí až pět korun za kilogram.

Muž je v kontejneru na papír. Žena to, co on vyhodí ven, dává do přistaveného vozu. Je vidět, že papírem ho už mají zaplněný až po střechu. Vydělat si tak mohou i stovky korun, sběrny totiž po dlouhé době začaly papír výhodně vykupovat.

Přitom nejde o ojedinělý případ, jihlavské technické služby úbytek papíru z kontejnerů už zaznamenaly a některá menší sběrná místa tak raději zamykají. "Kvůli zvýšeným cenám za výkup papíru se nám množí krádeže tohoto odpadu z modrých kontejnerů. Tím se nám také snižuje zisk z jeho prodeje," uvedl mluvčí jihlavských technických služeb Martin Málek.

Související obsah

"Asi si tak přilepšují. Dnešní doba je těžká a lidé nemají peníze," má jasno obyvatelka Jihlavy. Pro řadu lidí výkup papíru znamená příjemné a vítané přilepšení do rodinného rozpočtu. Za kilogram dostanete dvě až pět korun, nejvíc v Praze.

"Přivezou 20 až 30 kilo. Je dobrá cena – 2,50. Dřív to bylo, že firmy ještě platily, že to bereme. Teď platíme my," doplnil Jiří Houda ze sběrny papíru v Ústí nad Labem.

Sběrny začaly papír znovu vykupovat kvůli jeho nedostatku na trhu a vysoké poptávce po něm. Používá se především jako obalový materiál. Jeho spotřeba meziročně neustále stoupá.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz