Zahraničí

Chorvaté řekli pravdu o medúzách v moři. Bojí se, že Češi letos nepřijedou

Chorvaté řekli pravdu o medúzách v moři. Bojí se, že Češi letos nepřijedou
Medúza, ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Chorvatská turistická centra se začínají obávat medúz u pobřeží Istrie. Zprávy o jejich rozšířeném výskytu by totiž mohly znamenat výraznou ztrátu českých a slovenských turistů v Chorvatsku. Místní úřady turisty uklidňují, že se není čeho bát.

Zprávy o velkém výskytu medúz v Chorvatsku neznepokojují pouze Čechy, kteří plánovali dovolenou na Jadranu. Odlivu turistů, který by mohly zprávy způsobit, se obávají i tamní obyvatelé. Kvůli žahavcům by tak mohla být letos o poznání chudší letní sezona.

Chorvaté přitom Čechy ujišťují, že hlášení o přítomnosti medúz jsou přinejmenším silně nadsazené. Většina z nich se totiž týká především hlavního období výskytu žahavců, které už je ale dávno u konce. Medúzy se nejčastěji objevují v zimě.

Související obsah

Podle ředitele turistického centra v Istrii Denise Ivoševiče je na vině pravděpodobně nedorozumění. "Někdo z České republiky si v našich médiích povšiml, že si rybáři stěžovali na rekordní výskyt medúz v zimě. Jenže rybáři zprávu předali se zpožděním, čímž vznikl zmatek," domnívá se podle portálu Glas Istre Ivoševič.

Nebezpečí od medúz tak podle Ivoševiče prakticky neexistuje. Paniku považuje za zbytečnou a Čechům vzkazuje, že se žahavých živočichů na svých dovolených bát vůbec nemusí.

I když moře u chorvatského pobřeží medúzy už nesužují, nadále zůstává plné roztodivného mořského života. Příkladem může být malý žralok, kterého lidé zahlédli nedaleko vesnice Pomer na Istrijském poloostrově. Natočili ho, jak plave na mělčinách, kde se obvykle žraloci nevyskytují.

Související obsah

Ani tento obyvatel moří však pro turisty údajně nepředstavuje hrozbu. Podle portálu Jutarnji jde o jedince druhu liškoun obecný, který dostal své jméno především kvůli prodloužené ocasní ploutvi. Mělo se jednat o samičku, která do mělčin zabloudila i s malým hejnem svých potomků.

Liškouni mohou dorůst do délky asi 5 metrů, ale zbloudilý exemplář však není ani zdaleka tak dlouhý. Dosahuje délky jen přibližně 1,5 metru. Pro člověka jsou liškouni pro svou plachost neškodní, a dokonce jsou vyhledáváni jako pochoutka. I kvůli tomu jsou na seznamu ohrožených druhů a jejich lov a konzumace jsou postaveny mimo zákon.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz