Zahraničí

Strach z opičích neštovic. Evropská unie hromadně nakoupí vakcíny a léky

Kvůli rostoucímu počtu případů opičích neštovic se Evropská komise podle zahraničních médií rozhodla pro centralizovaný nákup antivirotik a vakcín. Informaci už potvrdil její mluvčí Stefan De Keersmaecker. Smlouvy by měla s dodavateli pravděpodobně uzavřít už příští týden.

Strach z nedostatku vakcín a antivirotik, které pomáhají jako prevence proti nákaze opičími neštovicemi, přiměl Evropskou komisi k činům. Chystá se k jejich společnému nákupu, podobně jako tomu bylo s vakcínami proti covidu. Podle deníku Financial Times by k dokončení smluv mělo dojít během příštího týdne.

​Informaci potvrdil mluvčí Evropské komise pro zdraví, bezpečnost potravin a regionální politiku Stefan De Keersmaecker, upozornil portál Medical Express. "Úřad EU pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) skutečně spolupracuje s členskými státy a s výrobci na pořízení vakcín a terapeutik proti opičím neštovicím," řekl De Keersmaecker.

Související obsah

Dodavatelem antivirotik by měla být americká společnost Siga Technologies. Vakcíny proti neštovicím by měla dodat dánská skupina Bavaric Nordic. Právě očkování má být podle odborníků účinné až z 85 procent.

Nakažených opičími neštovicemi bylo ve čtvrtek mimo Afriku více než 300. Pozitivní případy zaznamenala kromě Česka například Austrálie, Rakousko, Belgie, Dánsko, Velká Británie, Německo nebo Švýcarsko. Celkem už se nemoc rozšířila do 21 států vyjma Afriky, kde jsou opičí neštovice běžné.

Česko má pět případů opičích neštovic:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz