Zahraničí

Lukašenko řekl, kdy začne třetí světová válka. Zvrátit to prý může jediná věc

Lukašenko řekl, kdy začne třetí světová válka. Zvrátit to prý může jediná věc
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko Zdroj: Profimedia

Konflikt na Ukrajině může podle běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, kterému se přezdívá poslední diktátor Evropy, snadno přerůst ve třetí světovou válku. Pohrozil tím v dopise generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů (OSN) Antóniu Guterresovi.

Jestliže Západ nepřestane Ukrajině dodávat zbraně i těžkou techniku, bude třetí světová válka. Šéfovi OSN to napsal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Ten patří k nejbližším spojencům Vladimira Putina. S ruským protějškem jsou dokonce dobrými přáteli a často spolu chodí lovit nebo rybařit.

Na dopis Lukašenka Antóniu Guterresovi upozornil portál Newsweek. "Bělorusko vyzývá země světa, aby se sjednotily a zabránily tomu, aby regionální konflikt v Evropě přerostl do úplné světové války," vzkázal "poslední evropský diktátor". Západ podle Lukašenka okamžitě musí přestat vojensky podporovat Ukrajinu, nebo přijde globální válka.

Související obsah

Mír se prý podaří obnovit jen za předpokladu, že se Západ zdrží "informačních válek a jakýchkoliv provokací, stejně jako nafukování nenávistných projevů v médiích". Pokud se tak nestane, boje budou pokračovat. A nejspíš se i rozrostou, je přesvědčen Lukašenko.

K válce na Ukrajině, kterou ruská propaganda nazývá "speciální vojenskou operací", se hlava Běloruska vyjádřila po delší době. Varovná slova přišla krátce po výhrůžném vystoupení šéfky ruské státní televize Margarity Simonjanové. Rusko podle ní radši rozpoutá jaderný konflikt, než aby se smířilo s porážkou, připomněl list The Sun.

Související obsah

"Všichni věří, že my prohrajeme a Západ vyhraje. Nechápou, že se to nedá. Prostě to nejde, nikdy se to nestane. Buď vyhrajeme, anebo to skončí špatně pro celé lidstvo, jiná cesta neexistuje," hřímala Simonjanová.

Putin začátkem května prohlásil, že operace na Ukrajině probíhá podle plánu. Ruská armáda se přitom potýká s velkými ztrátami, nouzi má zejména o tanky.

Rusko-ukrajinský konflikt podle expertů vstoupil do rozhodující fáze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz